Komando policie vtrhlo do sídla ukrajinského Naftogazu
04.03.2009 12:52 Aktualizováno 04.03. 18:30
Asi 20 ozbrojenců zvláštního policejního oddílu v kuklách a maskovacích uniformách dnes prohledalo sídlo ukrajinské plynárenské a ropné společnosti Naftogaz v Kyjevě. V kancelářích vedení firmy údajně hledali originály kontraktů s ruským dodavatelem Gazprom.
Naftogaz a Gazprom vyjádřily obavy, že akce může zhatit ukrajinskou platbu za ruský plyn splatnou o víkendu. Mluvčí Naftogazu ale později řekl, že 80 procent splatné částky už bylo poukázáno a že zbytek bude splacen včas.
Západní i ruská média vidí v dnešním incidentu další projev mocenského boje mezi prezidentem Viktorem Juščenkem a předsedkyní vlády Julijí Tymošenkovou. Státní policie SBU podléhá Juščenkovi, zatímco vlastníci Naftogazu údajně patří k oporám Tymošenkové. Ta je dnes v Paříži.
Naftogaz byl dlouho v ohnisku sporů mimo jiné o to, zda Ukrajina Rusku platí za dodaný plyn úplně, částečně, nebo vůbec ne. Spor vyvrcholil v lednu, když se na dva týdny zastavily ruské dodávky do řady zemí EU včetně Česka a Slovenska. Kromě toho vedly Ukrajina a Rusko spor o cenu plynu pro Ukrajinu.
Dohodu, které na závěr lednové krize dosáhla Tymošenková, Juščenko kritizoval jakožto "porážka pro Ukrajinu", nenaznačil ale, že by ji chtěl změnit nebo zrušit.
"Vyšetřovatelé očekávají, že odejdou s originály dokumentů podepsaných mezi Naftogazem a Gazpromem," řekl médiím o dnešní policejní razii vedoucí právního oddělení Naftogazu Serhyj Davydenko. "Bez těchto dokumentů ale Naftogaz nemůže plyn proclívat ani přepravovat přes hranice v rámci tranzitu. Nemohu zaručit, že budeme moci bez těchto podmínek plnit své závazky," dodal. Obdobně reagoval i Gazprom. Mluvčí Naftogazu pak ale řekl, že přes 80 procent částky už bylo zaplaceno a že zbytek peněz bude převeden do 7. března.
Mluvčí společnosti Valentyn Zemljanský popsal policejní akci tak, že lidé v maskovacích uniformách pronikli dovnitř přes ostrahu budovy, aniž se prokázali nějakými doklady.
Ukrajinská státní bezpečnost SBU akci potvrdila. "V Naftogazu probíhá standardní vyšetřování. Proč z toho dělat takový povyk?" řekla agentuře Reuters telefonicky mluvčí SBU Maryna Ostapenková.
"Jde o skupinu vyšetřovatelů, nikoli o lidi v maskách. Neumožňujte šířit lži Naftogazu, že jim o tom nikdo nic neřekl. Každý věděl, že přijde skupina převzít dokumenty," zdůraznila mluvčí. "Vše se děje v rámci právního řádu," dodala.
Prý jde o standardní vyšetřování
Juščenkova kancelář prohlásila, že policisté postupovali v souladu se zákonem.
Podle ruského serveru NEWSru.com SBU už 2. března zahájila trestní stíhání kvůli podezření, že si činitelé Naftogazu přivlastnili z tranzitu 6,3 miliardy metrů kubických plynu v hodnotě 920 milionů dolarů (více než 20 miliard korun).
Už prý byl zatčen celník, který proclil ve prospěch Naftogazu 11 miliard kubíků plynu patřícího švýcarské společnosti Rusukrenergo. Tato společnost, kterou založil ruský koncern Gazprom, donedávna vystupovala jako prostředník v rusko-ukrajinském obchodu s plynem.
NEWSru. com také napsal, že z obsazené budovy Naftogazu byla v doprovodu agentů zpravodajské služby SBU a několika poslanců premiérčiny strany odnesena na nosítkách zástupkyně hlavního účetního firmy Maria Kušnirová, která během zásahu utrpěla srdeční záchvat a následně byla hospitalizována.
Juščenko a Tymošenková byli spojenci během takzvané oranžové revoluce na Ukrajině v roce 2004. Později se ale dostali do ostrých sporů, které se stupňují úměrně s tím, jak se blíží prezidentské volby v roce 2010. V nich chtějí oba kandidovat.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.