Koncern Kalašnikov začne vyrábět i drony a lodě

Zahraničí
24. 2. 2015 19:40
Dron z dílny ZALA Aero.
Dron z dílny ZALA Aero.

Ruský výrobce střelných zbraní a jedné z nejslavnějších útočných pušek Kalašnikov rozšiřuje své produktové portfolio. Koncern Kalašnikov kupuje 51 procent akcií vývojáře a stavitele bezpilotních letadel ZALA Aero. Uvedl to na zbrojním veletrhu IDEX 2015 v Abú Zabí generální ředitel koncernu Aleksej Krivoručko.

Na stánku Kalašnikova na veletrhu ve Spojených arabských emirátech (SAE) jsou některé drony zmíněného ruského výrobce už vystaveny. Jde o interaktivní prezentaci.

Testy dronu z dílny ZALA Aero.Podle Krivoručka vytvoří jeho firma se ZALA Aero společný podnik, drony se budou vyrábět v Rusku. "Budeme produkovat hlavně průzkumné bezpilotní letouny, helikoptéry a vojenské vzducholodě," řekl.

Můžou se využít třeba na státní hranici, jakož při průzkumných a záchranných akcích, dodal. Dále pak při speciálních operacích. Koupit kontrolní balík akcií ZALA je součástí nové firemní strategie do roku 2020 a dále.

Podobně jako jiné zbrojařské podniky hledá i Kalašnikov nové produkční možnosti a trhy. V případě výrobce spolehlivých, kvalitních a současně levých střelných zbraní jsou aktuální strategie i snahou obejít sankce ze strany Západu. Firma míří nově hlavně na Asii, Pacifik a Afriku.

Tři odvětví střelných zbraní koncernu Kalašnikov.

Společnost ZALA Aero vznikla roku 2004 a už o dva roky později představila na výstavě v Nižném Tagilu na Urale svůj první dron ZALA-421. Následovaly další modely.

Dron z dílny ZALA Aero.Roku 2008 na sebe firma upozornila rovněž zkouškami svých bezpilotních letounů v obtížných podmínkách Arktidy a jejich starty z lodi.

Podle výzkumu Markets & Markets kontrolují více než 69 procent trhu s bezpilotními letouny Spojené státy. Velký růst se v této oblasti očekává ve východní a v jihovýchodní Asii, zvláště v zemích, kde se už nyní pracuje na nových vojenských technologiích. Platí to hlavě pro Čínu a Indii.

Rusko, poznamenává tamní tisk, produkovalo úspěšně drony už za časů Sovětského svazu, ale po jeho rozpadu v devadesátých letech minulého století výzkum skončil. Země se nyní snaží dohonit, co zmeškala.

Podle údajů státní korporace Rostech, která se zabývá civilní a vojenskou produkcí, by Rusko, pokud drony efektivně oživí, mohlo v tomto segmentu obsadit tři až pět procent světového trhu.

Překvapila i další akvizice koncernu Kalašnikov, oznámená čerstvě v Abú Zabí. A sice získání většinového, 51procentního podílu loděnic Euroyachting Rybinskaya Shipyard. Pod značkou Kalašnikov se tak budou stavět i různé druhy plavidel, od vojenských přes záchranné a sportovní až po rekreační.

Kalašnikov loni změnil svoji prezentaci, přijal nové logo i slogan.

Autor: - pp -Foto: ZALA Aero, koncern Kalašnikov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ