Ukrajinská vláda chce do letošního října provést reformu ústavy a decentralizovat státní správu. Hovoří o tom usnesení, které bylo v pátek publikováno na webových stránkách vlády. Na veřejné diskusi o formách decentralizace se mají podílet orgány místních samospráv, společenské organizace a podnikatelské svazy. Koordinovat ústavní reformu má ministerstvo pro místní rozvoj.
V Ženevě se mezitím diplomaté Ruska, Ukrajiny, EU a USA dohodli na odzbrojení separatistů na jihovýchodě Ukrajiny. Jak realistický tento scénář je, ukážou však až následující dny. Situace v oblasti je totiž stále obtížnější a komplikovanější.
Příslibem decentralizace čelí kyjevský kabinet tlaku na federalizaci, kterou důrazně požadují vůdci proruských radikálů na východě země. Jejich volání po federálním uspořádání podporuje diplomatickým a hospodářským tlakem i Moskva.
Vláda premiéra Arsenije Jaceňuka však prosazuje koncepci unitárního státu a federalizaci spojuje s hrozbou rozdělení země.
Základy reformy místní samosprávy schválila ukrajinská vláda už počátkem dubna. Pravomoci ukrajinských oblastí a okresů se mají rozšířit, gubernátoři by napříště neměli být jmenováni z centra, ale rozhodovat by o nich měli při komunálních volbách voliči. Centrální státní orgány mají mít jen kontrolní funkci.
Reforma má proběhnout ve dvou etapách. Letos mají poslanci parlamentu vypracovat a schválit její legislativní základy, příští rok by už podle nich měly být uspořádány komunální volby.
Podle ukrajinských médií je pochybné, že východ Ukrajiny bude o decentralizaci diskutovat. Separatisté z Doněcké oblasti, kterou už fakticky celou ovládají proruské organizace, mají v úmyslu vyhlásit referendum o federalizaci či přímo o odtržení od zbytku země. Stejné plány mají i proruští aktivisté v sousední Luhanské oblasti.
Klíčové body řešení ukrajinské krize po schůzce diplomatů Ukrajiny, Ruska a Západu v Ženevě |
- žádné další násilí: všechny strany konfliktu se musejí zdržet veškerých násilností, nelegálně vyzbrojené skupiny musejí odevzdat své zbraně, radikálové musejí vyklidit okupované budovy, úřady i veřejná prostranství; - klíčová role Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE): USA, Rusko i EU se shodly na tom, že OBSE ve zprostředkování smíru na Ukrajině podporují a že její misi poskytnou pozorovatele;
- změna ústavy: proces musí být transparentní a musí do něj být zapojena široká veřejnost; Rusko požaduje federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá, ale regionům chce udělit větší pravomoci; - amnestie: protestující, kteří složí zbraně a opustí okupované budovy, nebudou stíháni, pokud se nedopustili vážných zločinů; - ekonomická stabilita Ukrajiny je důležitá: účastníci konference se shodli na významu ekonomické a finanční rovnováhy této východoevropské země, o možnostech podpory chtějí jednat |