Ruské ministerstvo zahraničí je znepokojeno stavem lidských práv. Nikoli však doma, ale v Evropské unii, která v této oblasti podle ruské diplomacie strádá "vážnými vadami". V souvislosti s Českem a Slovenskem se zpráva zmiňuje hlavně o romském problému.
Moskva vytýká Bruselu hlavně porušování práv přistěhovalců a diskriminaci národnostních menšin, zejména ruskojazyčných, podceňování neonacismu i "agresivní prosazování práv sexuálních menšin" v pojetí, které je jiným státům cizí. Jakkoli se EU podle autorů zprávy tváří "jako hlavní bašta boje za lidská práva ve světě", unijní praxe "nepotvrzuje opodstatněnost těchto nároků".
"Vzdálena ideálu" se jeví zejména situace národnostních menšin a přistěhovalců, jejichž míra nezaměstnanosti často několikanásobně převyšuje nezaměstnanost většinové populace.
Kromě toho veřejnost v EU "zjevně podceňuje hrozbu neonacismu", zatímco "myšlenky a praxe nacionalismu v jednotlivých zemích EU začínají ovlivňovat nejrůznější životně důležité sféry činnosti celé unie, včetně zahraniční politiky", tvrdí ruští diplomaté a poukazují na "heroizaci" bývalých příslušníků jednotek SS v Lotyšsku a Estonsku či na problémy, které způsobuje antisemitská rétorika krajní pravice.
"EU a její členské státy proto považují za jednu ze svých priorit šíření neoliberálních hodnot jako univerzálního základu pro činnost ostatních členů mezinárodního společenství," tvrdí autoři zprávy. "Je to zvláště patrné na příkladu agresivního prosazování práv sexuálních menšin. Vyvíjejí se snahy dosáhnout od ostatních států, aby přijali jim cizí pohled na homosexualitu a homosexuální manželství jako životní normu a přirozený sociální jev, zasluhující podporu státu."
Moskva, která už roky marně usiluje o zrušení unijních víz, vyčítá unii, že "vytváří umělé překážky bránící vstupu na její území, což omezuje svobodu pohybu soukromých osob", což se zvláště negativně projevuje na situaci Romů a uchazečů o azyl. Členské země unie ke svobodě pohybu přistupují podle Rusů "pokrytecky": za studené války o ni bojovaly, ale teď jsou hlavními strůjci jejího utlačování.
Situaci s lidskými právy v Česku ruská zpráva charakterizuje jako "celkem klidnou", nicméně připomíná "romskou otázku" jako nejpalčivější z problémů, budících pravidelnou kritiku ochránců lidských práv. Vládní opatření "až dosud neumožňují řešit problém zásadně".
Zpráva ruské diplomacie je patrně reakcí na mezinárodní kritiku porušování lidských práv v Rusku, zejména pokud jde o loni přijatý zákon o zákazu propagandy homosexuality mezi nezletilci. Podle ochránců lidských práv totiž neslouží obraně dětí, ale k omezování práv sexuálních menšin, upozornil server BBC News a připomněl otevřený dopis, v němž 27 nositelů Nobelovy ceny vyzývá prezidenta Vladimira Putina, aby diskriminační homofobní zákon zrušil.