Někdejší vůdce bolševické revoluce z roku 1917 Vladimír Iljič Lenin byl prý částečně židovského původu. Dokazuje to prý dopis, který napsala Leninova starší sestra Anna Uljanovová a jenž je zpřístupněn na nově otevřené výstavě v moskevském Státním historickém muzeu.
Uljanovová tvrdí, že jejich dědeček z matčiny strany byl ukrajinský Žid, který konvertoval ke křesťanství, aby se vyhnul povinnému přesídlení do oblasti vyhrazené pro Židy a aby mohl studovat.
"Pocházel z chudé židovské rodiny a byl podle křestního listu synem Mojžíše Blanka původem ze (západoukrajinského) Žitomiru," napsala Uljanovová sovětskému vůdci Josifu Stalinovi, který se dostal do čela země po Leninově smrti v roce 1924. "Vladimír Iljič měl vždy o Židech vysoké mínění. Je mi líto, že okolnosti našeho původu, které jsem předtím tušila, nebyly známy za jeho života," dodala Uljanovová.
"Nejsou to Židé, kdo jsou nepřátelé pracujících. Nepřáteli jsou kapitalisté všech zemí. Mezi Židy jsou pracující. Jsou naši bratři, stejně jako my jsou utlačovaní kapitálem; jsou našimi soudruhy v boji za socialismus,“ prohlašoval Lenin v jednom ze svých projevů z roku 1919. Sedm proslovů vyšlo za vlády Nikity Chruščova na gramodeskách, ale tento osmý o protižidovských pogromech nikoli.
Sám Lenin se vždy označoval jen za Rusa a v jeho oficiálním životopise se uvádí, že jeho rodina má také německé a švédské kořeny. Některé zdroje rovněž tvrdí, že z otcovy strany měl předky i mezi Kalmyky, kteří přišli z Mongolska.
Za carského režimu byli Židé poměrně hodně pronásledováni a mnozí z nich se účastnili revoluce, která nastolila komunistický režim, v naději na zlepšení jejich údělu. Za Lenina byla židovská kultura skutečně také vyzdvihována, ale Stalin ji ve 30. letech utnul protižidovskými čistkami ve straně a plány na přestěhování Židů až někam k čínským hranicím.
Uljanovová chtěla po Stalinovi, aby zveřejnil židovský původ Lenina, který se stal vyzdvihovaným symbolem režimu, v naději, že se tím zamezí opět se rozmáhajícímu antisemitismu v zemi. Stalin jí ale podle kurátorky moskevské výstavy Taťány Koloskovové výslovně přikázal držet jazyk za zuby.