Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že vítá projekt Evropské unie na takzvané východní partnerství se šesti bývalými sovětskými republikami. Autoritářský vůdce na summit do Prahy, který o partnerství rozhodl, nepřijel.
Do partnerství byly zařazeny Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Vrcholnou schůzku, na níž bylo o partnerství rozhodnuto, pořádala ve čtvrtek v Praze Česká republika jako současná předsednická země EU.
ČTĚTE TAKÉ: Začíná summit východního partnerství. Hrozí fiasko
Lukašenko vzkazuje: Klaus je hrubián
"Podle informací, které jsem získal, záležitost skončila tak, jak jsme si mysleli," řekl Lukašenko, kterého citovala oficiální agentura BELTA.
"Prodáme polovinu našeho zboží do EU a za to musíme splnit jisté úkoly a překonat překážky. Bojovat za zónu volného obchodu s Evropskou unií má smysl," konstatoval.
Lukašenko, který je léta obviňován z porušování základních práv a potlačování opozice, získal pro Bělorusko pozvání na summit, na němž vedoucí činitelé EU o východním partnerství jednali. Zahrnuje usnadnění vydávání víz a posílení ekonomických vztahů. Na pražský summit však jel Lukašenkův zástupce, první náměstek předsedy vlády Uladzimir Semaško.
Východní partnerství by mělo umožnit za určitých podmínek uzavření takzvaných asociačních dohod s Evropskou unií. To by postsovětským státům přineslo třeba zlepšení obchodních vztahů s unií, zavázalo by je ale také k přijetí některých evropských standardů, například v oblasti ochrany lidských práv, a ke spolupráci s některými mezinárodními institucemi - s Radou Evropy nebo s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Dosud spadají státy bývalého SSSR pod takzvanou Evropskou politiku sousedství (ENP), která upravuje vztahy unie s řadou států světa na několika kontinentech.
Foto: Reuters