Washington a Kyjev to ohledně faktů neberou moc vážně. Z údajného vousatého ruského agenta, kterého prezentovala vláda USA na několika fotografiích jako důkaz vojenského zasahování Moskvy do dění na východě Ukrajiny, se vyklubal sice Rus, leč dobrodruh na vlastní pěst. Též Rusové pracují na Ukrajině, jak jinak, s propagandou. Zdá se ale, že jim to jde o něco lépe než těm, se kterými o tuto zemi bojují.
Americká média zveřejnila tento týden v úterý fotografie, jimiž se Bílý dům snažil dokázat (důkazy měl z části z Kyjeva), že neznámí uniformovaní muži na jihovýchodě Ukrajiny jsou ruští vojáci a ruští agenti. USA se tím jen přesvědčily ve svém názoru, že Moskva rebelii řídí.
Žel, tyto "důkazy", o nichž mnoho světových médií pochybovalo hned po jejich zveřejnění, nemají ani cenu papíru, na němž je vytiskli, píše na svém webu německý magazín Der Spiegel.
Washington a Kyjev zastávají už týdny postoj, podle kterého operují na východní Ukrajině jednotky ruské armády a ruská tajná služba. Tím chtějí mimo jiné vyvolat dojem, že proruští separatisté a autonomisté nemají oporu tamních obyvatel a že za vším stojí Kreml.
Jde prý o skrytou invazi podobně jako nedávno na Krymu. Za dopadení ruských diverzantů je dokonce vypsána tučná odměna v dolarech.
Pravda je, jak už to bývá, složitější. A jak už to u válek a ozbrojených konfliktů bývá, umírá pravda jako první.
Na rozdíl od mlčenlivých mužů v neoznačených uniformách na Krymu, část patřila k ruské námořní pěchotě, se však údajný ruský agent, kterého americká vláda prezentovala ve svých "důkazech", ukázal jako velmi výřečný. Dokonce při rozhovoru se samotnými Američany.
Tým amerického magazínu Time ho našel, bez větších problémů, ve Slavjansku, který tento týden celý ovládli proruští aktivisté a na nějž zaútočila ukrajinská armáda. Poté se ale stáhla. V pátek Kyjev nařídil město zcela obklíčit.
Tvář dotyčného chlapíka zdobí přebohatý vous, což je na diverzanta údajně vyslaného Vladimírem Putinem dost neobvyklé. I proto mu ve Slavjansku začali přezdívat "vousáč".
Muž se jmenuje Mošajev a americkým novinářům ochotně vypověděl svůj příběh. Novináři mu ukázali fotky státního departmentu - na jedné je prý Mošajev v čase války v Gruzii roku 2008. Ozbrojenec na snímku má stejně divoký vous. Mošajev říká, že fotografie mu lichotí, ale v Gruzii že nikdy nebyl.
Ano, je sice Rus, ale přihlásil se dobrovolně, společně s dalšími kozáky z jihu Ruska, militantními nacionalisty. "Na území Slavjansku se nenachází jediný voják Ruské federace," tvrdí tamní samozvaný lidový starosta Vjačeslav Ponomarjov.
To sice nemusí být pravda, konstatuje Spiegel, bylo by totiž velmi překvapivé, kdyby ruská tajná služba neměla v Donbasu nasazené žádné agenty.
Mnohé také mluví pro to, že Moskva nepokoje skutečně popouzí. Přinejmenším nedělá nic Kreml proti tomu, aby zastavil příliv bojechtivých dobrovolníků, jako je Mošajev.
Pro ruský vliv na východní Ukrajině však zatím existují jen indicie. Důkazy to nejsou.
S fakty se Kyjev moc nepáře
Už začátkem dubna obvinili nový šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko a ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov ruskou špionáž FSB, že je zodpovědná za smrtící střelbu na Majdanu. Jediným jejich dokladem pro tuto tezi byla však pouze přítomnost skupiny pracovníků FSB na jednom opěrném bodě ukrajinské špionáže.
Na straně druhé se objevila obvinění, že do demonstrantů a policistů v centru Kyjeva nechala střílet sama opozice. Takový masakr by jí přišel vhod.
Šéf vnitra Avakov navíc obvinil prorusky smýšlejícího starostu Charkova, Genadije Kernese, že štval bandy bitkařů na přívržence opozice. Na dotaz jednoho žurnalisty, zda pro to má neprůstřelné důkazy, třeba sestřihy odposlechu telefonátů, se ale Avakova začal vytáčet.
Starosta Charkova a vůdce bitkařů se prý zjevně už roky znají, takže veřejnost si z toho podle něj prostě musí vyvodit správné závěry.
Když jeden ukrajinský novinář zveřejnil fotografie vojáků ukrajinské armády, kteří i se svými obrněnci přeběhli k proruským rebelům, úřadující vláda v Kyjevě to obratem dementovala. Ve skutečnosti prý jde o "vojenskou lest". Příslušná jednotka se k ní uchýlila, aby prorazila a přemohla separatisty.
Když se ukázalo, že se nic takového nekoná, označil Kyjev snímky ukrajinských obrněnců za fotomontáž. Později začala kolovat informace, že jednotku přemohly proruské síly. Faktem bylo, že kyjevské "protiteroristické síly" se samy ochotně vzdaly.
Jedním z mála ukrajinských reportérů přímo na místě, ve Slavjansku, byl dlouho fotograf Maksim Dondjuk. Informoval, že ve městě nevelí žádné ruské jednotky, jen místní ozbrojenci a dobrovolníci z Ruska.
"Chtěl jsem skoncovat s legendou, že tady působí ruské speciální jednotky," řekl Dodjuk časopisu Spiegel. "Bohužel, ukrajinská média vše překroutila." Na jedné fotografii měl bojovník kožešinovou čapku charakteristickou pro ruské kozáky. Média na Ukrajině to interpretovala tak, že fotograf zachytil jednotku vojáků z ruského Kavkazu.
Podle fotografa se už ukrajinská média sotva odlišují od ruské propagandy, která týdny šířila lži o Majdanu.