Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes popřel, že by od amerického protějšku Baracka Obamy dostal nabídku na zrušení projektu amerického protiraketového štítu výměnou za ruskou pomoc při řešení íránského jaderného a raketového programu. Medveděv nicméně zároveň vyjádřil ochotu s USA na politice vůči Íránu spolupracovat.
Medveděv s novináři hovořil v rámci své návštěvy Španělska.
O existenci dopisu, ve kterém Barack Obama údajně navrhl obětovat protiraketový štít v Česku a Polsku výměnou za ruskou pomoc při řešení íránského jaderného programu, informoval list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje.
Podle Obamy zprávy tisku necharakterizují obsah dopisu přesně.
ČTĚTE TAKÉ: Kommersant: Obama obětuje radar, když Kreml přitlačí Írán
Rusku bude možná líto, že v Kyrgyzstánu vyhrálo nad USA
Ruský prezident reagoval na dohady kolem konkrétního obsahu osobního dopisu, který Obama údajně před třemi týdny Medveděvovi zaslal.
"Prezident zaslal Medveděvovi dopis, v němž se dotýká široké škály témat, včetně protiraketového štítu a toho, jak se toto téma vztahuje k íránské hrozbě," uvedl dnes k obsahu dopisu vysoký představitel americké administrativy, který nechtěl být jmenován.
"Žádné vzájemně provázané iniciativy"
"Návrh spočívá v náznaku, že potřeba rozmístit protiraketový štít se stane zbytečná, pokud se ve spolupráci s Ruskem podaří zažehnat íránskou hrozbu raket s dlouhým doletem," dodal činitel.
Moskva dnes naproti tomu vydala prohlášení, podle nějž Obamův dopis ve věci protiraketového štítu neobsahuje "žádné konkrétní vzájemně provázané iniciativy", tedy ani k politice vůči Íránu.
Americký prezident Barack Obama v úterý poukázal na to, že omezení íránského jaderného programu sníží také potřebu protiraketového štítu. Podle jeho slov USA musí také znovu nastartovat vztahy s Ruskem.
Obama zprávu, která americké plány na obranný raketový štít spojovala s pomocí Ruska, aby přesvědčilo Írán vzdát se sporného jaderného programu, označil za nepřesnou .
Medveděv už pozval Obamu do Moskvy, ale konkrétní datum nebylo stanoveno. Zřejmě se o něm domluví oba šéfové diplomacií a cesta bude oznámena 2. dubna v Londýně, kde se Obama a Medveděv poprvé osobně setkají.
Spojené státy nemají po nástupu administrativy prezidenta Baracka Obamy v otázce budování protiraketového štítu ve střední Evropě zatím jasno. Šéf Pentagonu Robert Gates na nedávném setkání ministrů obrany NATO v Krakově řekl, že USA budou potřebovat víc času na rozhodnutí, jak budou ohledně plánu na vybudování štítu dál postupovat.
Již předtím šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová po jednání se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem nevyloučila, že Američané své plány přezkoumají, pokud uvidí pozitivní změnu chování v Íránu.
Náznak souvislosti
Někteří pozorovatelé citovaní agenturami vyslovili názor, že v dopisu mohlo jít o náznak souvislosti, který Moskva odmítla akceptovat jakožto málo konkrétní a možná pro ni málo výhodný.
Prvky plánovaného amerického štítu mají být vybudovány v České republice a v Polsku. To naráží na zarputilý odpor Ruska, které v tom vidí hrozbu pro svou bezpečnost. Rusko v minulosti navrhovalo Spojeným státům společné využívání základny v Ázerbájdžánu (proti údajné íránské hrozbě), ale ty to odmítly.
Český ministerský předseda Mirek Topolánek v reakci na pondělní informaci Kommersantu řekl, že počká na Obamovo oficiální vyjádření, které by mohlo zaznít při jeho návštěvě Prahy začátkem dubna.
Washington ještě za předchozího prezidenta George Bushe uzavřel s Prahou a Varšavou dohody o vybudování radaru v Brdech a umístění antiraket v Polsku. Příslušné dohody však dosud nebyly ratifikovány.
Demokratický kongresmen Barney Frank, předseda finančního výboru Sněmovny reprezentantů, v pondělí v rozhovoru pro televizi MSNBC řekl: „Nechápu, proč bychom měli vyhazovat peníze na ochranu České republiky a Polska před Íránem, zvlášť když tuto hrozbu dokazuje jen nějaká pochybná poznámka. Tyto peníze budou chybět na opravu mostů, financování škol nebo zdravotnictví." Systém protiraketové obrany je podle něj vyhazováním miliard dolarů, které by Obama, pokud bere svůj slib snížit deficit rozpočtu vážně, měl zarazit.
Foto: AP, Reuters