Historickými dokumenty i brožurkou s fotografiemi ruských jaderných objektů obdaroval šéf ruského státu Dmitrij Medveděv svého dnešního hosta v Kremlu, amerického prezidenta Baracka Obamu. Medveděvova manželka Světlana mezitím - po vypití šálku čaje - provedla první dámu USA a její dcery Kremlem.
Darovaná brožurka může být chápana i jako Medveděvova narážka na předchozí Obamův pobyt v Rusku. Obama se ještě jako senátor v srpnu 2005 zúčastnil prověrky likvidace zastaralých zbraní v Rusku, na kterou USA finančně přispívaly. V Permu však letoun s americkými zákonodárci zadrželi místní bdělí strážci pořádku. Až když se nedorozumění vyjasnilo, následovaly omluvy. Po Obamově zvolení do čela USA se prý v uralském městě našli nadšenci, kteří se nechali zavřít jen proto, aby se dopídili případného Obamova vzkazu na zdi cely.
ČTĚTE TAKÉ: Obama se s Medveděvem dohodl, že se dohodnou
Medveděv dnes obdaroval svého hosta kopiemi historických dokumentů z dob občanské války v USA, včetně korespondence tehdejšího cara Alexandra II. s tehdejším prezidentem Abrahamem Lincolnem.
Obama Rusy moc nezajímá
Ani první návštěva amerického prezidenta po sedmi letech však "obamomanii" mezi Rusy nebudí. Prezidentská kolona na přísně střežené trase z letiště ke zdem Kremlu i kladení věnců ke hrobu neznámého vojáka budily zájem jen hloučku diváků.
Podle dnes zveřejněného průzkumu státního institutu VCIOM je Obama lhostejný více než třetině Rusů a dalších 15 procent nebylo s to na otázku odpovědět; 16 procent dotázaných o Obamovi ještě ani neslyšelo.
Naděje budí Obama u pětiny Rusů, desetině je sympatický, prakticky týž počet k němu cítí respekt a sedm procent dotázaných šéfovi Bílého domu věří.
Naopak každý dvacátý účastník ankety Obamovi nevěří, každý pětadvacátý k americkému prezidentovi přistupuje se skepsí a každý padesátý se přiznal k antipatii. Ke skoro stejným výsledkům dospěl i předchozí lednový průzkum. Nejvíce skeptiků žije v Moskvě a v Petrohradu, nejvíce obdivovatelek má Obama mezi Ruskami a mládeží.
Obama se sejde s Gorbačovem i s opozicí
Příležitost pro získání větších sympatií zřejmě představuje dnešní tisková konference v Kremlu, která se má vysílat v přímém přenosu. Na akci se akreditovalo rekordních 855 novinářů, hoštěných chlebíčky a pirožky. Další možnosti pak poskytne úterní program, kdy Obama posnídá s nejpopulárnějším ruským politikem Vladimirem Putinem, pronese projev před studenty soukromé školy a setká se s podnikateli i opozičními politiky, od bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova přes vůdce komunistů Gennadije Zjuganova až po nesmiřitelného odpůrce Kremlu Garriho Kasparova.
Mimoparlamentní opozice se prý ještě dnes večer chystá uspořádat v Moskvě demonstraci. Naopak homosexuálové odvolali své shromáždění za práva gayů a lesbiček, které se mělo konat před americkým velvyslanectvím, protože nedostali povolení úřadů. Ambasáda, kam se má Obama vydat z Kremlu, nyní patří k nejpřísněji střeženým místům v ruské metropoli.
Medveděv, když zval nového amerického prezidenta při první schůzce do Moskvy, sliboval i lepší počasí, než bylo v dubnu v Londýně. Ale posádku "Air Force One" uvítal chlad a mrholení, které až během dne ustalo. "Dokonce i počasí pobízí k jednání. Venku je zima, raději pracujme uvnitř, jak je třeba," dostal se z nepohody hostitel.
Foto: ČTK/AP, Reuters