Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla meziročně o zhruba dvě procenta. Řekl to premiér Dmitrij Medveděv. Země kvůli mezinárodním sankcím a propadu cen ropy trpí vážnými ekonomickými problémy, situace ale mohla být podle Medveděva mnohem horší. Rusko si prý zvyká.
Evropská unie, Spojené státy a některé další západní země uvalily na Rusko loni sankce kvůli jeho anexi Krymu a kvůli tomu, jak Rusko přistupuje k ozbrojenému konfliktu na východě Ukrajiny. Medveděv v úterním projevu v dolní komoře ruského parlamentu spojil západní restrikce s ruským záborem Krymu. Kontroverzní krok Ruska prý svým historickým významem odpovídá pádu Berlínské zdi.
"Ztráty z restrikcí, které byly zavedeny, jsou významné," sdělil Medveděv zákonodárcům. "Rusko podle odhadů některých zahraničních expertů utrpělo ztráty celkem za 25 miliard eur (685,46 miliardy korun), což představuje 1,5 procenta hrubého domácího produktu," řekl během projevu k výroční zprávě o činnosti ruské vlády. Letos by se podle něj toto číslo mohlo "několikanásobně zvýšit".
Navzdory určité stabilizaci ruské ekonomiky by však podle premiéra neměly o potížích Ruska existovat "žádné iluze". Problémy podle něj zhoršil pád světových cen ropy a "některé domácí problémy, které jsme nebyli schopni vyřešit".
Rusko, které je největším světovým vývozcem energií, bylo nuceno reagovat na propad cen ropy, které jsou nyní o téměř polovinu nižší než loni v červnu. Země se kromě toho potýkala s krizí domácí měny, zatímco západní sankce omezily přístup vybraných firem na mezinárodní finanční trhy a vyvolaly odliv kapitálu.
Bylo i hůř
"To, co se děje, ale nepředstavuje ten nejhorší scénář," podotkl premiér. Krize v letech 2008 až 2009 byla podle něj horší. "Řeknu vám to na rovinu: stav cen, bankovního sektoru, řady průmyslových sektorů by mohl být mnohem složitější," řekl.
Rusko se podle premiéra dokáže s nastalou situací vypořádat, i kdyby se podmínky nepřestaly zhoršovat. "Pokud vnější tlaky zesílí a ceny ropy zůstanou dlouho na extrémně nízké úrovni", budeme se muset rozvíjet v nové ekonomické realitě," uvedl.
Za problémy stojí podle premiéra z velké části právě loňské připojení ukrajinského Krymu k Rusku. To bylo podle Medveděva oprávněným "historickým" krokem a ze strany Moskvy "jediné" možné řešení. "Návrat Krymu je pro mnohé obnovením dějinné spravedlnosti, což svým významem odpovídá pádu Berlínské zdi, znovusjednocení Německa či navrácení Hongkongu a Macaa Číně," prohlásil.
Nedávné statistiky ukázaly, že objem průmyslové výroby v Rusku klesl v březnu meziročně o 0,6 procenta, byť v meziměsíčním srovnání se o téměř 11 procent zvýšil. Míra inflace ale v březnu stoupla na téměř 17 procent.