Pětačtyřicet procent Rusů by podpořilo odvolání Dmitrije Medveděva z funkce premiéra. Ukazuje to průzkum nestátní sociologické agentury Levada. Z pravidelných průzkumů vyplývá, že důvěra lidí k premiérovi v letošním roce neustále klesá. Vyčítají mu prý špatné výsledky vnitřní politiky.
V dubnu plnou důvěru Medveděvovi vyjádřila pouhá tři procenta Rusů, loni v květnu to přitom bylo 14 procent. Osmnáct procent dotázaných odpovědělo, že jsou rozhodně pro odvolání premiéra, 27 procent jsou "spíše pro". Setrvání premiéra ve funkci podpořilo 33 procent respondentů.
Výsledky průzkumu se podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude zabývat i prezident Vladimir Putin, je prý ale potřeba dalšího šetření. Peskov dodal, že ekonomická situace země je obtížná a vláda nese těžké břemeno.
Opoziční lídr Alexej Navalnyj v březnu Medveděva obvinil ze zneužití úřadu a z obohacování na úkor státu. Jeho film o premiérových vilách a jachtách, zamaskovaných pod dobročinnými fondy, na internetu viděly miliony diváků. Bezmála stovku ruských měst pak zasáhla vlna protivládních protestů.
Medveděv výsledky průzkumu podle jeho mluvčí Nataliji Timakovové nepovažuje za důležité. "Předseda vlády nepřikládá velký význam výsledkům průzkumu, zvláštně těm, které vydala agentura Levada na jasně danou politickou objednávku," řekla Timakovová.
Pokles popularity Medveděva podle sociologů způsobily kromě obvinění z korupce také narůstající ekonomické problémy země a pokles euforie po připojení poloostrova Krym k Ruské federaci v roce 2014. Podle některých odborníků Rusové premiérovi vyčítají špatné výsledky vnitřní politiky.
Obliba prezidenta Vladimira Putina zůstává přitom vysoká. V únoru i březnu si jej pochvalovalo přes 80 procent lidí. Premiéra v žebříčku popularity v dubnu předstihli i ministři obrany a zahraničí Sergej Šojgu a Sergej Lavrov nebo vůdci nacionalistů a komunistů Vladimir Žirinovskij a Gennadij Zjuganov.