Ruská stíhačka se minulou sobotu přiblížila nad Sýrií k americkému letounu nikoli proto, aby ho "vystrašila", ale s cílem identifikace. Na tiskové konferenci v Moskvě to ve středu prohlásil ruský armádní mluvčí Igor Konašenkov. K podobným případům podle něj v syrském vzdušném prostoru dochází často. Američtí a ruští představitelé údajně nyní dokončují memorandum o porozumění, které se bude týkat právě pravidel dodržovaných v nebi nad Sýrií.
Ruský letoun Su-30 se podle Konašenkova v sobotu přiblížil k americkému bitevnímu stroji na vzdálenost dvou až tří kilometrů. "Varovný systém, jímž jsou vyzbrojena všechna naše letadla, upozornil na zaměření cizím radarem. Naše stíhačka proto změnila kurz a ve snaze identifikovat, nikoli zastrašovat, se přiblížila k americkému stroji. Pak se vrátila do bojové sestavy a pokračovala v plnění bojových úkolů," vysvětlil manévr ruského letadla Konašenkov.
O sobotním incidentu v úterý informovala i americká armáda. Letouny prý byly od sebe vzdáleny jen pár kilometrů. Jak uvedl armádní mluvčí Steve Warren, posádky letounů z obou zemí jednaly profesionálně. Událost se stala stejný den, kdy zástupci Spojených států a Ruska jednali o tom, jak se vyhnout případným kolizím mezi jejich letouny.
Podle Konašenkova dochází k případům přiblížení ruských a amerických letadel nad Sýrií často. "Ruští piloti často vizuálně zaznamenávají americké letouny, ale i bezpilotní aparáty včetně útočných," konstatoval mluvčí.
O bezpečnostních pravidlech v syrském vzdušném prostoru spolu ve středu opět jednali američtí a ruští armádní představitelé. Podle nejmenovaného amerického zdroje strany již dokončují memorandum o porozumění, které se současné situace týká. Jak Pentagon uvedl ve svém prohlášení, během videokonference bylo "dosaženo pokroku v diskuzích s cílem zajistit bezpečné letecké operace nad Sýrií". V dokumentu se prý mimo jiné píše o tom, jaké vzdálenosti by letouny měly dodržovat či na jakých frekvencích budou vysílány případné nouzové signály.
Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific oznámila, že opouští koridor nad Íránem a Kaspickým mořem po oznámení ruské armády, že stejným směrem vysílá křídlaté rakety proti syrským cílům.
Evropská agentura pro leteckou bezpečnost minulý týden rozeslala leteckým společnostem bezpečnostní upozornění, že ruské rakety odpálené na Sýrii z Kaspického moře přetínají vzdušný prostor Íránu a Iráku v nižších letových hladinách, než užívají dopravní letadla. Jakýchkoli doporučení se však zdržela.