Kyrgyzská opozice oznámila, že sestavila přechodnou vládu, jež má fungovat šest měsíců. Do jejího čela se postavila sociální demokratka Roza Otunbajevová, která dnes zároveň oznámila rozpuštění parlamentu. Moskva nový kabinet uznala. Opozice převzala moc po středečních nepokojích v zemi, při kterých podle nejnovější bilance ministerstva zdravotnictví zemřelo 75 lidí a přes tisíc jich bylo zraněno.
Opozice tvrdí, že zahynula nejméně stovka osob. Dosabvadní vládní struktury se ještě snaží vzdorovat na jihu země.
"Vytvořili jsme nyní dočasnou vládu a já ji řídím. Bude fungovat půl roku, během kterého vypracujeme návrh ústavy a vytvoříme podmínky pro svobodné a spravedlivé volby," řekla bývalá kyrgyzská ministryně zahraničí. Otunbajevová uvedla, že přebírá prezidentské i vládní povinnosti. Dosavadní kabinet podle ní rezignoval, prezident Kurmanbek Bakijev ale ještě ne a opozice o jeho rezignaci jedná. Do půl roku se v zemi uskuteční prezidentské volby, dodala bývalá kyrgyzská ministryně zahraničí Otunbajevová.
Podle Otunbajevové prozatímní kabinet v současné době ovládá takřka celou zemi, s výjimkou měst Oš a Džalalabad. "Prakticky všechny regiony... jsou pod naší kontrolou, ale stále ještě pracujeme na situaci v Oši a Džalalabadu," uvedla. Bakijev údajně uprchl z metropole Biškeku do svého domovského regionu - Džalalabadské oblasti - na jihu země a snaží se kolem sebe shromáždit své příznivce a obhajovat svou pozici.
Devětapadesátiletá Otunbajevová vyzvala prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, kterému před pěti lety pomohla k moci, aby odstoupil. Činí ho odpovědným za korupci a špatné financování v zemi, kde třetina z 5,3milionové populace žije pod hranicí chudoby.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda v Kyrgyzstánu podala demisi, opozice uspěla
Dav Kyrgyzů ubil ministra. Situace mimo kontrolu
Celodenní pouliční boje v kyrgyzské metropoli Biškeku si ve středu vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných. Prezidentovu rezidenci vyplenil dav a v hlavním městě byly zdemolovány i budovy soudu, policie a centrálních úřadů.
Přechodný ministr obrany Ismail Isakov dnes prohlásil, že prozatímní vláda má pod kontrolou ozbrojené složky i pohraniční stráž. "Celá armáda a pohraniční stráž jsou nyní pod naší kontrolou. Armáda již nebude znovu užita k řešení domácích záležitostí," řekl Isakov.
Základna Američanům zůstane
Na mezinárodním kyrgyzském letišti Manas byly na dobu neurčitou pozastaveny civilní i vojenské lety. V Manasu má leteckou základnu i americká armáda, která ji využívá jako hlavní překladiště pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu.
Ani základna prozatím nefunguje. "Podle našich informací byla z Manasu přemístěna některá letadla a dočasně byly pozastaveny lety na základnu i z ní. Tyto kroky nemají žádný zásadní dopad na operace v Afghánistánu nebo na jejich logistickou podporu," konstatoval představitel sil NATO v Afghánistánu podplukovník Tadd Sholtis.
Otunbajevová nicméně ujistila, že ponechá v platnosti stávající dohodu, která umožňuje Spojeným státům základnu Manas využívat. "Současný stav zůstane zachován," řekla šéfka přechodné vlády na tiskové konferenci k záležitosti zmíněné tranzitní letecké základny na předměstí Biškeku, kudy každý měsíc projde asi 35 tisíc amerických vojáků mířících do Afghánistánu či opačným směrem.
Rusko na svou leteckou základnu v Kyrgyzstánu vyslalo asi 150 parašutistů, informoval z pražského summitu náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov. "Tyto posily byly odveleny na ruskou základnu Kant, která se nachází zhruba 20 kilometrů od Biškeku, na ochranu rodin ruských vojáků," upřesnil Makarov. "Rozhodnutí vyslat dvě jednotky parašutistů přijal prezident (Dmitrij Medveděv)," dodal.
Ruský premiér Vladimir Putin telefonicky s Otunbajevovou jednal a podle vůdce kyrgyzské opozice Omurbeka Tekebajeva šéfku nové kyrgyzské vlády ubezpečil, že má jeho podporu. "(Putin) podporuje politiku přechodné vlády Kyrgyzstánu," řekl Tekebajev.
"(Putin) podporuje politiku přechodné vlády Kyrgyzstánu," řekl Tekebajev.
Mluvčí ruské vlády Dmitrij Peskov uvedl, že Otunbajevová poukázala na složitou ekonomickou situaci Kyrgyzstánu a potřebu další pomoci, kterou Putin této zemi také nabídl. "Rusko vždy bylo a zůstává připraveno poskytnout potřebnou humanitární pomoc kyrgyzskému lidu," tlumočil Putinova slova Peskov. Naléhavou humanitární podporu je podle dnešního vyjádření přichystána nabídnout i Evropská unie.
Znepokojení ohledně situace v Kyrgyzstánu dnes vyslovila i sousední Čína, která je společně s USA a Ruskem hlavním zdrojem pomoci této zbídačelé zemi. Další sousední stát, Uzbekistán, dnes oznámil, že uzavřel hranice s Kyrgyzstánem.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes apeloval na klid a mírové řešení situace v Kyrgyzstánu a sdělil, že do země vyšle svého zvláštního zmocněnce, slovenského diplomata Jána Kubiše. Na místě by měl být v pátek. Do Kyrgyzstánu odcestuje i reprezentant Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Foto: ČTK/AP