Kyjev dovoluje ukrajinské tajné službě SBU mučit lidi podezřelé ze sympatií k proruským separatistům a na Ukrajině také existují tajná vězení. Uvedl to britský list The Times s odvoláním na zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče.
Zpráva OSN podle deníku zaznamenává stovky případů nezákonného věznění, mučení a špatného zacházení s vězni - a to jak ze strany proruských separatistů, tak vládních sil.
SBU obvinění odmítla a nevpuštění inspektorů OSN do svých zařízení vysvětlila tím, že v nich žádní vězni nejsou.
Pošlapávání lidských práv představuje podle Šimonoviče v některých oblastech Ukrajiny zakořeněný a systematický jev, vyžadující naléhavě řešení. Dokument upozorňuje na mučení a vraždění vězňů separatisty, poprvé však také odhaluje šíři a brutalitu mučení na vládní straně, jakož i existenci pěti tajných vládních věznic.
Mluvčí SBU obvinění odmítla. "Služba funguje v rámci zákona, o tajných věznicích na území státu nemůže být řeči," řekla mluvčí SBU Olena Hitljanská v rozhovoru pro ukrajinské vysílání Rádia Svoboda. Uvedla, že šéf kontrarozvědky Vasyl Hrycak se sejde se Šimonovičem, aby se věc vysvětlila.
Šimonović popsal případ, kdy zamaskovaní muži - zřejmě agenti státní bezpečnosti - unesli podezřelého, opakovaně jej udeřili do hlavy a říkali mu, že "nikdo neví, kde jsi - a je na tobě, zda se přiznáš, anebo tě pohřbíme v lese".
Maskovaní muži mu také kladivem rozdrtili levou ruku, bili jej do hlavy, zad a do kolen. "Byl nucen se před kamerou přiznat, že je členem ozbrojené skupiny. Pak jej únosci předali státním bezpečnostním složkám a byl uvězněn," líčí zpráva.
V jiném případu, popsaném OSN, agenti SBU připoutali podezřelého k radiátoru, přetáhli mu násilím přes hlavu plynovou masku a dusili jej. Dávali mu také elektrické šoky, nacpali mokrý hadr do úst, podrobili ho simulovanému topení, bili ho a kopali do genitálií.
V prosinci agenti SBU na vládou kontrolované části Doněcké oblasti vpadli do domu čtyřiasedmdesátileté ženy, protože pátrali po jejím synovi, uvedla dále zpráva. Když jej nenašli, zatkli ženu. Obvinili ji z terorismu a bili ji. Od té doby je za mřížemi.
OSN podle Šimonoviče musela minulý týden skončit s inspekční cestou proti mučení, protože ji bezpečnostní složky odepřely přístup do tajných věznic. SBU tvrdila, že do zařízení v Mariupolu a Kramatorsku neumožnila přístup, protože tam nikdo vězněn není. Šéf Vasyl Hrycak také argumentoval tím, že inspektorům OSN umožnil setkat se s 600 vězni čekajícími na soud, zatímco separatisté jen se čtyřmi.
Ukrajina je od dubna 2014 v ozbrojeném konfliktu s povstalci podporovanými Ruskem. Nehledě na dojednané příměří od minulého měsíce opět stoupá intenzita přestřelek na frontové linii, do kterých se zapojují i těžké zbraně, ačkoliv ty měly být podle minských mírových dohod staženy z blízkosti fronty. Obě strany uvěznily stovky lidí, aby tak zvýšily počty zajatců vhodných pro výměnu. Jako důvod k zatčení na ukrajinské straně podle listu stačí vyjádřit proruské názory, anebo být příbuzným se sympatizantem s rebely.
Server Newsru.com připomněl, že separatisté podle ukrajinských ochránců lidských práv mučí vězně v 79 věznicích ve 28 městech a obcích.
Konflikt si podle odhadu OSN vyžádal nejméně 9371 mrtvých a 21 523 zraněných. Zmizení lidí bylo podle Šimonoviče hlášeno v 3687 případech.