Někteří bojují za slávu. Jiní se bijí, aby unikli stereotypu z práce, další proto, aby se ubránili. Rváčské kluby mají v Rusku velkou tradici. Poslední dobou se soubojů v kleci účastní i migranti. A jsou v tom slušné peníze.
Maluji domy, renovuji a tapetuji, říká Nursultan Urmetbek, mladý Kyrgyz žijící v Moskvě. Po večerech ale vede jiný život. Vyráží zápasit do bojových klubů v ruské metropoli. Jen v Moskvě pracují statisíce migrantů ze Střední Asie. Většinou dělají na stavbě, kde si nepřijdou na moc peněz, mnozí jsou navíc v Rusku nezákonně. Právě oni nejčastěji končí v ilegálních bojových klubech. V zápasení jsou dobré peníze.
Základem je ring obepnutý klecí ve tvaru osmiúhelníku. Za jeden večer se stihne i patnáct zápasů. V kleci zápasí (nejen) s dalšími migranty ve stylu MMA (mixed martial arts), nelítostných bojů, jež kombinují prvky boxu, zápasu, karate nebo brazilského jiu-jitsu. MMA je nebezpečný sport, který nezřídka končí knokautem. Povoleny jsou údery pěstí, koleny a lokty i zápasnické chvaty jako ve wrestlingu. Omezení je málo.
Boj probíhá za bouřlivé atmosféry, lidé pokřikují na své favority. Většina z nich má vsazeno, s neoficiálními zápasy jdou totiž ruku v ruce i nelegální sázky. Na těch vydělávají bookmakeři a šéfové podsvětí. Sázky na ilegální zápasy jsou zdrojem moskevské černé ekonomiky a úřady proti tomu léta bojují. Pokud nejde daná síť rozbít, snaží se ji úřady legalizovat. Slavnou sérii pouličních amatérských bojů známou jako Arrow chtějí zařadit pod kontrolu oficiální zápasnické unie. Ilegální bitky se ale zřejmě nikdy nepodaří zcela vymýtit.
Pro tisíc dolarů
Bojové sporty jsou v Rusku nesmírně populární. Sám prezident Vladimír Putin je fanouškem bojových umění a jeho země patří mezi největší producenty elitních boxerů a bojovníků na světě. Mezi oficiální zápasníky by rád jednou pronikl i Nursultan Urmetbek. Zatím si ale vydělává jen na ilegálních turnajích. I když je pořádně tvrdý chlapík, své mámě raději neříká všechno, aby se zbytečně netrápila. "Bojí se o mě. Říká, ať jsem opatrný, protože jsem její jediný syn," svěřuje se bojovník. V Moskvě žije dva roky a jeho matka pořádně neví, co tam dělá. "Někdy se jdu bít za peníze a zalžu jí, že je to jenom trénink," řekl Rádiu Svobodná Evropa.
Má to ještě jeden háček. Amatérské zápasy, které nekontroluje ruská unie, nemají profesionální rozhodčí ani potřebná opatření, která by chránila zápasníky v případě zranění. Nemají žádnou ochranu, nedostane se jim pomoci. Odměnu získá každý odvážlivec, který do ringu vstoupí. Za vítězství v amatérském turnaji si bojovník vydělá okolo tisíce dolarů, někdy i o něco více. V profesionálních turnajích jsou pak odměny mnohem vyšší. Můžete si vydělávat i tím, že ze sebe uděláte živý boxovací pytel a necháte se mlátit lepším zápasníkem v rámci jeho tréninku. Má to jednu podmínku - nesmíte jít k zemi po první ráně.
Boje v kleci přitahují pochopitelně i galerku. Mnoha "tvrďákům" totiž přijdou méně riskantní než loupežná přepadení nebo zlodějna. Právě drobný zločin je často způsob, kterým si migranti z chudých středoasijských zemí "přivydělávají" v ruských městech. I proto se na ně místní dívají skrz prsty.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI