Ukrajina ve varu
Nenásilné řešení? Bez šance, míní ministr. Boje mají další oběť
25.01.2014 13:12 Aktualizováno 25.01. 18:02
V ukrajinské metropoli v sobotu od nočních hodin pokračovaly střety mezi protivládními demonstranty a policisty, kteří použili slzný plyn. Odpůrci režimu se pokusili obsadit budovu ministerstva energetiky a ministerstvo vnitra obvinilo demonstranty, že zajali a mučili dva příslušníky policie, které později propustili. Opozice to však označila za provokaci ze strany vlády. Úřady oznámily další oběť násilností - v Kyjevě zemřel demonstrant těžce zraněný ve středu.
Pětačtyřicetiletý odpůrce vlády prezidenta Viktora Janukovyče je oficiálně nejméně třetí obětí protestů, opozice ale tvrdí, že mrtvých je více, přinejmenším šest.
K vystupňování napětí vedly také zprávy o údajném únosu policistů a o útoku demonstrantů na budovu ministerstva. Úřady tvrdily, že protestující strážce drželi v budově radnice, kterou demonstranti obsadili. Později ministr vnitra Vitalij Zacharčenko oznámil jejich propuštění, které prý zprostředkovaly zahraniční ambasády. Ministr ale nijak neupřesnil údajné mučení, kvůli němuž byli oba muži po propuštění převezeni do nemocnice.
"Úřady jenom hledají záminku k zákroku proti lidem na náměstí Nezávislosti a vytvářejí všechny možné provokace," odmítl podle agentury AP tvrzení ministerstva vnitra jeden z opozičních předáků.
Asi stovka radikálních demonstrantů se dopoledne pokusila obsadit ministerstvo energetiky. Ministr vnitra Zacharčenko označil útočníky stejně jako demonstranty na náměstí Nezávislosti za příslušníky extremistických skupin a varoval, že úřady mohou použít sílu.
Zacharčenko podle serveru BBC také oznámil, že vyjednávání se zástupci demonstrujících selhalo a že nenásilné řešení sporu nemá moc šancí na úspěch. Protivládní aktivisté podle něj mají k dispozici zbraně a vůdci protestů už nedokážou radikální skupiny kontrolovat, citovala ministra agentura Interfax.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se přesto znovu sešel s předáky opozice, aby se pokusili najít východisko z politické krize. Janukovyč se už v pátek snažil zabránit další eskalaci násilí a slíbil několik ústupků. Uvedl, že během úterní mimořádné schůze parlamentu pozmění vládu, nechá upravit sporné zákony zpřísňující tresty za demonstrace a vyhlásí amnestii pro zatčené demonstranty. Podle opozice jsou ale tyto sliby nedostatečné a hlava státu by měla podat demisi.
"Donutíme úřady, aby nás respektovaly," citovala agentura AP jednoho z protestujících, 27letého Artura Kapelana. "Nikoli oni, ale my budeme diktovat podmínky příměří," dodal. Podle prokuratury bylo při nočních potyčkách zadrženo 12 demonstrantů.
Z Kyjeva, kde demonstrace pokračují už přes dva měsíce, se vzpoura proti Janukovyčovi v posledních dnech rozšířila téměř do poloviny země. Terčem nevole se stala sídla oblastních gubernátorů jmenovaných prezidentem. Protivládní aktivisté se pokusili obsadit kanceláře oblastních samospráv v nejméně 12 regionálních centrech a v pěti se jim to podařilo.
Například v Poltavě okupuje budovu regionální rady asi 2000 nespokojenců. Ve Lvově, Rovně a Lucku šéfové oblastí sami podali demisi, v Užhorodě při slovenských hranicích opozice zablokovala kanceláře zakarpatského gubernátora. Podle stanice Russia Today dnes demonstranti obsadili také radnici v třísettisícovém severoukrajinském městě Černihiv. V Doněcké oblasti na východě země byly podle agentury ITAR-TASS naopak ohlášeny demonstrace na podporu vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.