Hned na několika místech Krymu v neděli stoupenci spojení s Ruskem uspořádali mítinky na podporu referenda, v němž má být rozhodnuto o ruské anexi. Demonstrace se rozšířily i dál na ukrajinský východ s převážně ruskojazyčným obyvatelstvem. V Doněcku projevilo sympatie Rusku až 10 tisíc lidí.
Největší demonstrace na Krymu se konala v Simferopolu, kde se na ústředním Leninově náměstí sešlo asi osm tisíc lidí. Menší manifestace uspořádali i odpůrci anexe, v Sevastopolu musela při konfliktu obou táborů zasahovat policie.
"Žijeme v historické době," řekl demonstrantům v Simferopolu premiér Sergej Aksjonov. "Spolu s Ruskem spějeme k nové budoucnosti, referendum s konečnou platností rozhodne o našem osudu," prohlásil.
Proti referendu připravenému na příští neděli v Simferopolu protestovalo několik set lidí, mezi nimiž byli hojně zastoupeni krymští Tataři. Lidé podle agentury Unian křičeli "Hanba Putinově fašismu" a protestovali proti zatčení dvou proevropských aktivistů, které krymská policie zadržuje na neznámém místě.
Podobné, jen o málo méně početné akce se během neděle konaly v Sevastopolu, Jevpatorii, Kerči a několika dalších krymských městech. V Sevastopolu uspořádali demonstraci i stoupenci jednotné Ukrajiny. Na mítink věnovaný 200. výročí narození básníka Tarase Ševčenka, kterého se zúčastnilo asi 200 lidí, zaútočila skupina proruských aktivistů. Po krátké potyčce oba tábory oddělila policie.
Až 10 tisíc proruských demonstrantů se sešlo v Doněcku na východě Ukrajiny, aby podle agentury AFP projevilo svou sílu. Prozápadní politik Vitalij Kličko, který do města dorazil s cílem na vlastním mítinku "vysvětlit místním obyvatelům potřebu zůstat jednotní vůči provokacím separatistů", raději akci zrušil. Zároveň obvinil ruská média z "vymývání mozků" lidí i na Ukrajině. "Rusko", "Doněck, ruské město" a "Putin, prezidentem" skandoval dav v centru Doněcka.
Situace se také vyostřila v Luhanské oblasti na samém východě Ukrajiny. Skupina proruských radikálů se ve správním středisku Luhansku probila do kanceláří gubernátora a pod pohrůžkou násilí ho přinutila sepsat rezignaci. Akce byla vyvrcholením mítinku před sídlem místní oblastní správy, jehož účastníci požadovali federalizaci Ukrajiny.
Mohutné demonstrace se konaly i v Rusku, kde se v neděli sešly tisíce lidí na oslavách dvoustého výročí narození ukrajinského národního básníka Tarase Ševčenka. Za "sepětí s ukrajinským lidem" manifestovaly davy lidí v povolžském Nižním Novgorodu, severokavkazském Majkopu, Pskově na severozápadě Ruska i v Astrachani u Kaspického moře.
Podle informací ruských médií se bude v ruských městech "za ruský Krym" demonstrovat prakticky až do krymského referenda. Na pondělí se připravují manifestace v Archangelsku, Čeljabinsku, Vologdě, Permu a Čitě pod hesly "Své nedáme" a "Za bratrský národ".
Nepokoje se z krymského epicentra šíří východem Ukrajiny
Zahraničí
9. 3. 2014Proruští demonstranti ve východoukrajinském Doněcku.
Autor: ČTK Foto: Sergei Grits