Protektorát Moskvy
Nepokoje v Abcházii. Opozice zaútočila na sídlo prezidenta
28.05.2014 13:00
V separatistické Abcházii panuje po úterních nepokojích faktické dvojvládí, opozice obsadila rezidenci hlavy státu a televizní vysílač. Prezident Alexandr Ankvab, který se podle místních médií uchýlil do rodného města Gudauty, obvinil opoziční strany z pokusu o státní převrat. Moskva do Abcházie vysílá své emisary.
O vyhrocené situaci měla jednat mimořádná schůze abchazského parlamentu. Poslanci se v potřebném počtu sešli, ale místo debaty prý připravují poselství k abchazskému národu. Ministerstvo vnitra oznámilo, že policie byla uvedena do stavu zvýšené pohotovosti.
Konfrontaci mezi opozicí a vládou vyvolaly násilnosti, které propukly v úterý po protestní demonstraci v centru hlavního města Suchumi. Několik tisíc lidí přišlo protestovat proti údajně nedostatečné snaze prezidenta o připojení odštěpenecké kavkazské provincie k Rusku.
Demonstranti si stěžovali na vysokou nezaměstnanost, korupci a špatné zacházení se státními prostředky a žádali demisi prezidenta a vlády. Ankvab se pokusil se zástupci opozice vyjednávat, ale když dav na jeho rezidenci zaútočil, jednání opustil.
Neklid v Abcházii znepokojil Moskvu, žádné bližší informace o pokusu o puč však prý Rusko nemá. Do Suchumi míří vlivný kremelský poradce Vladislav Surkov a zástupce šéfa ruské Bezpečnostní rady, bývalý ruský ministr vnitra Rašid Nurgalijev.
Vůdce opozice Raul Chadžimba podle zpráv místní agentury Apsnypress oznámil ustavení opoziční Koordinační rady, která "přebírá odpovědnost za chod státu". Vyzval obyvatelstvo ke klidu a prohlásil, že žádný úředník stávající vlády "nemá morální právo překročit práh vládních budov".
Ankvab obvinil opozici z pokusu o státní převrat a oznámil, že "zvažuje různé varianty reakce". Ministři obrany a vnitra a šéf abchazské tajné služby vydali prohlášení, v němž podpořili prezidenta a varovali opozici před destabilizací a protiústavními akcemi.
Abcházie se počátkem 90. let minulého století odtrhla od Gruzie a vyhlásila samostatnost, kterou Rusko jako její hlavní sponzor uznalo po válce s Tbilisi v roce 2008. Podle ruských novinářů do hornatého subtropického regionu na východním břehu Černého moře směřují mnohamiliardové ruské dotace, které se z velké části stávají kořistí abchazských mafiánských klanů.
Podle Alexeje Malašenka, analytika moskevského střediska Carnegie, jsou události v Suchumi projevem dlouhodobého souboje o moc. "Dostat deset tisíc lidí na náměstí, to mohou dokázat jen vlivné místní klany," soudí Malašenko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.