Nevraživí Češi. Roztrpčení Rusové jezdí méně na Západ

Zahraničí
25. 7. 2014
Ruští turisté v Praze.
Ruští turisté v Praze.

Vede se na Západě kvůli ukrajinské krizi protiruská kampaň? Stále více Rusů, mezi nimi i mnoho odpůrců prezidenta Vladimira Putina, je o tom přesvědčeno. A mnozí Ruskové z rozhořčení nad tím, co považují za "slepou proukrajinskou politiku", bojkotují evropské turistické cíle, píše agentura DPA.

Viditelný odpor vůči Rusům v některých zemích Evropské unie je důvodem poklesu návštěv až o 40 procent, zjistil moskevský Svaz turistiky. Právě Rusové přitom platí za turisty, kteří utrácejí zvlášť hodně peněz, například za nákupy v luxusních buticích v Berlíně, v Baden-Badenu nebo v Londýně.

V Česku nebo v Polsku jsou zprávy o pohostinstvích, která nechtějí obsluhovat Rusy kvůli sporné anexi Krymu nebo kvůli Putinovu kurzu v ukrajinské krizi. "Hodně jsem cestovala po Evropě, moje peníze byly vždy všem dost dobré. Ale když jsme teď nežádoucí, radši zůstanu v Rusku a najdu si jiné cíle," řekla padesátiletá manažerka Jelena z Moskvy. Otevřeně se rozčiluje nad "nenávistí k Rusům".

Kam na dovolenou?Sankce, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi, se výslovně nevztahují na obyčejné občany. Evropští diplomaté v Moskvě stále zdůrazňují, že normální lidé mohou nadále získat víza a že jsou také na Západě vítáni. Mnozí však ztrácejí chuť cestovat kvůli "západní štvanici proti Rusku", jak to označuje státní propaganda v médiích řízených Kremlem.

Také mnoho politiků jako pravicový populista Vladimir Žirinovskij vyzývá své krajany, aby se k Západu obrátili zády. Rusové se přece mohou zotavovat v černomořských letoviscích na Krymu nebo v Soči.

Dovolená na pláži v Řecku, v Itálii nebo v Turecku je stále u Rusů oblíbená, řekla Irina Ťurinová ze Svazu turistiky vládnímu deníku Rossijskaja Gazeta. Ale přesto se tam nyní cestuje méně než v krizovém roce 2009. Jedním z důvodů je i slabý rubl, který kvůli sankcím prochází turbulentním vývojem.

Ťurinová dodává, že se mnoho Rusů kvůli politicky napjaté situaci a kvůli "protiruským náladám" na Západě už necítí příjemně a bezpečně. "Krize důvěry" mezi Ruskem a Západem, na kterou si stěžují politici, dopadla i na trh cestovního ruchu, uvádí Ťurinová.

Ruská média zase v poslední době informují o masivním propadu počtu západních turistů, například v někdejší carské metropoli Petrohradu.

Země jako třeba Česko, které hodně žijí z mezinárodního cestovního ruchu, silně vnímají úbytek Rusů. "V prvním pololetí se počet ruských pasažérů snížil asi o jedenáct procent," řekl mluvčí českých aerolinek ČSA Daniel Šabík v českém tisku. Zvlášť zasaženy jsou u Rusů oblíbené Karlovy Vary.

Ruští turisté u sovětského tanku v Berlíně u Braniborské brány.V západočeských lázních je ohrožena existence některých restaurací a hotelů. "Kvůli nižšímu zájmu už nasazují ruské aerolinky Aeroflot na mnoho letů do Česka stroje pro méně než sto cestujících," uvedl Šabík.

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR odhaduje, že od začátku roku se počet ruských turistů snížil až o 20 procent. "Někteří se obávají, že tu vůči nim vládne nepřátelství," říká Papež.

V souvislosti s ukrajinskou krizí je podle aktuálních průzkumů čtvrtina Rusů přesvědčena, že je jejich země na Západě vnímána jako agresivní. Tomu, že jsou Rusové nyní pro cizince mimořádně sympatičtí, jich věří deset procent, ukázal průzkum ruského státního výzkumného institutu VCIOM, napsala DPA.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné