Praktická zkouška
O vyzkoušené zbraně je zájem. Pomůže Rusku válka v Sýrii?
30.08.2017 22:03
Rusko si dělá naděje, že nové zbraně, které poprvé vyzkoušelo v Sýrii, povedou k větším zbrojním obchodům se zahraničím. Zahraniční zákazníci se podle nich zajímají zejména o zbraně, které ruští vojáci nasadili v Sýrii, kde podpora ruského letectva od předloňského září pomohla vládním sílám prezidenta Bašára Asada prudce zvětšit kontrolované území.
"Příležitost vyzkoušet zbraně ve skutečném boji nelze docenit," uvedl náměstek ministra obrany Jurij Borisov. Zákazníci se podle něj "staví do fronty na zbraně, které jsme sami vyzkoušeli v Sýrii".
Borisov uvedl, že v Sýrii byly poprvé vyzkoušeny například stíhačky Su-30 a Su-35, nové bitevní vrtulníky, rakety, prostředky elektronického boje, pěchotní zbraně i další výzbroj.
Borisov, který má na starosti vyzbrojování armády, uvedl, že nasazení zbraní v Sýrii umožnilo jejich konstruktérům odstranit vady, které vyšly najevo rychleji, než by se stalo v běžné službě.
Šéf Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev uvedl, že objednávky ruských zbraní, které budou v příštích letech dodány zahraničním zákazníkům, se blíží 50 miliardám dolarů (asi 1,1 bilionu Kč).
Rusko loni vyvezlo zbraně zhruba za 15 miliard dolarů (asi 328 miliard Kč), což mu na světovém trhu vyneslo druhou příčku hned po Spojených státech. Čeká se, že letošní prodeje budou na stejné úrovni.
Šugajev s odvoláním na odhady expertů uvedl, že Rusko je s to obsadit 27 procent světového trhu s bojovými letadly, čímž by mírně předstihlo Spojené státy.
Bojové letouny tvoří asi polovinu vývozu ruských zbraní do ciziny, asi 30 procent připadá na pozemní výzbroj a zbytek na systémy protivzdušné obrany.
Náměstek ministra obrany Alexandr Fomin, který dohlíží na mezinárodní vojenské styky, uvedl, že Rusko doufá v rozšíření vývozu svých zbraní do afrických zemí, kde chce znovu získat pozice ztracené po rozpadu Sovětského svazu. "Věříme, že na africkém trhu máme velké perspektivy," řekl.
Fomin a další činitelé chválili zbrojní veletrh pořádaný u Moskvy jako příležitost přilákat nové potenciální zákazníky. Západní státy veletrh ignorovaly vzhledem k napětí s Ruskem kvůli Ukrajině. Spojené státy a jejich spojenci pozastavili vojenskou spolupráci s Ruskem a uvalili na Moskvu sankce kvůli anexi Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.