Obama objevil Arktidu a ledoborce. Na Rusy ale nemá

Zahraničí
5. 9. 2015 10:30
Obama na Aljašce s domorodci.
Obama na Aljašce s domorodci.

Prezident USA chce modernizovat chudičkou flotilu amerických ledoborců. Nové plavidlo tohoto typu pod vlajkou pruhů a hvězd by mělo křižovat Arktidou nejpozději do pěti let. Za Rusy ale Američané v této oblasti pokulhávají o řadu koňských délek. V ledoborcích disponuje Moskva ohromnou převahou a také je mnohem ambicióznější v oblastech kolem severního pólu.

Cesta po Aljašce, kterou tento týden uskutečnil Barack Obama, nabídla působivou kulisu k oznámení nových opatření, jež přímo či nepřímo souvisejí s klimatickými změnami.

Americký prezident stále znovu připomíná, že teploty v Arktidě stoupají dvakrát rychleji než v nižších zeměpisných šířkách. Plocha polárního moře pokrytá věčným ledem se podle Bílého dmu drasticky zmenšila. Zimní maximum letos v únoru bylo v tomto směru zatím nejvýraznější - ledová masa měla o 1,1 milionu kilometrů čtverečních menší plochu než je průměr. To je zhruba 14 rozloh České republiky.

Obama - průzkumník severních moří.

Důsledkem jsou stoupající hladiny moří a oceánů, což ohrožuje už tak prekérní situaci sídlišť na severu. Znamená to také otevření tras a průlivů pro komerční lodní dopravu, čímž se dramaticky zvýší hrozby pro životního prostředí nehodami.

Američané přiznávají, že na tyto změny, k nimž už dochází, jsou špatně vyzbrojeni. Mají mimo jen jeden těžký ledoborec - a dva malé. U prvně jmenovaného jde o 120 metrů dlouhý USCGC Polar Star, ledoborec třídy Polar, který patří Pobřežní stráži USA.

Jediný americký těžký ledoborec Polar Star.

Rusové jich mají čtyři desítky a další se stavějí.

Obama na Aljašce oznámil, že urychlí získání nových ledoborců. Nejprve je ale v plánu nahrazení Polar Star novým těžkým ledoborcem, podle šéfa Bílého domu do roku 2020, neboť 2022 už bude pozdě.

USA by mohly objednat i další plavidla, oznámil prezidentův úřad. Kdy by mohly mít k dispozici dodatečnou flotilu, ovšem Bílý dům nesdělil. Pokud se bude vývoj klimatu ubírat dosavadním směrem, bude zřejmě za pět plavba Severním ledovým oceánem rutinou.

Americká ponorka USS Hampton na severním pólu.

Je to i otázka prestiže. Jeden ledoborec stojí kokem miliardy dolarů (asi 20 miliard korun). Americká pobřežní stráž oznámila, že jich potřebuje osm.

Protože stavba velkého ledoborce trvá obvykle se vším všudy až deset let, je jasné, že Rusové s nimi budou mít v dohledné době v Arktidě mnohem větší zastoupení.

Nové lodě by měly podle Washingtonu chránit zájmy USA a jejich přírodní zdroje. Nejde ale jen o ledoborce. Tato plavidla potřebují i infrastrukturu podél svých plavebních tras, a ta v USA prakticky neexistuje.

Největší ruský ledoborec "50 let vítězství".

Nemají k dispozici ani žádný přístav, kam by se za extrémního počasí mohly uchýlit. Američané proto zjišťují, zda by nešlo stavebně rozšířit přístav v Nomě na severozápadě Aljašky. Své k tomu budou moci říct také původní obyvatelé Aljašky, protože lodní doprava znamená riziko pro jejich rybaření.

Rusko začalo nedávno v loděnicích v Petrohradě stavět atomové ledoborce nové generace. Jde o projekt LK-60Ja, první loď tohoto typu by měla být spuštěna na vodu roku 2017.

Unikátní ledoborec s dvojím ponorem bude schopen plavby jak v úsecích s velkou hloubkou Severní mořské cesty, tak v mělkých vodách šelfu.

Nová generace ruských ledoborců LK-60Ja.

První sovětský ledoborec na jaderný pohod, Lenin, začal Severní mořskou cestou křižovat roku 1960. V příští dekádě Rusko postaví minimálně osm nových ledoborců, nicméně ani to nebude možná stačit.

Budou mezi nimi i plavidla na dieselový pohon LK-25, jež mají hlavně podporovat své větší kolegy při doprovázení konvojů a také pracovat v ústích řek.

Nejde ale jen o ledoborce. K průzkumu a využívání bohatství Arktidy je nezbytná i životaschopná strategie. Aby Rusko hájilo na severu co nejefektivněji své zájmy, ustavila vláda v prosinci 2014 komisi pro rozvoj Arktidy.

Rusové zvyšují svou vojenskou přítomnost v Arktidě.

Není bez zajímavosti, že nehledě na sankce postavili nedávno pro Rusko dva menší ledoborce, respektive takzvané ledořezy, v Německu.

Kontraktu by si téměř nikdo nezainteresovaný nevšiml, kdyby v Berlíně někteří opoziční politici nezaregistrovali, že k prodeji lodí muselo být zvláštní povolení kvůli jejich základnímu obrannému vojenskému vybavení.

Ledoborce vyrobily německé loděnice Nordic Yards, které ale mají ruského vlastníka. Je o víceúčelová záchranná a vyprošťovací plavidla pokřtěná na Beringův průliv a Murman.

Nové ruské ledoborce z Německa.

Autor: - pp -Foto: Pentagon , Bílý dům, Kreml, ruské min. obrany, wiki , Nordic Yards

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ