Americký prezident Barack Obama na návštěvě v Moskvě apeloval na Rusy, aby překonali nedůvěru studené války a pomohli vybudovat globální partnerství. „Amerika chce silné, mírumilovné a prosperující Rusko," řekl absolventům moskevské Nové ekonomické školy. Mezi posluchači byl ale například i bývalý sovětský pezident Michail Gorbačov.
Obama představil svou vizi světa, za níž by podle něj měli absolventi vydat. „Budoucnost nepatří těm, kteří shromažďují armády na bitevním poli nebo zakopávají rakety do země. Budoucnost patří vzdělaným lidem s darem tvořit," prohlásil Obama.
ČTĚTE TAKÉ: Vztahy mohou být lepší, řekl u snídaně Obama Putinovi
Medveděv podaroval Obamu jadernou brožurkou
Obama s Medveděvem sníží počty jaderných hlavic
Medveděv: O radaru v Česku i Polsku se s Obamou dohodneme
„Ani Amerika, ani Rusko by nemělo žádný užitek ze závodů v jaderném zbrojení ve východní Asii nebo na Blízkém východě. Proto bychom se měli spojit a postavit se snahám Severní Koreje stát se jadernou mocností a zabránit Íránu získat jadernou zbraň," řekl Obama. „Vím, že Rusko je proti plánované výstavbě protiraketového štítu v Evropě. Má administrativa tyto plány přehodnocuje, aby posílila bezpečnost Ameriky, Evropy a světa. Ale pokud bude eliminováno nebezpečí íránského jaderného a raketového programu, zmizí i potřeba vystavět protiraketový štít v Evropě."
Obama se pustil i do jemné kritiky Kremlu. „Svoboda slova a shromažďování umožnila ženám, minoritám a dělníkům bojovat za svá plná a rovná práva. Rovná práva a vláda zákona a zničila monopoly, rozbila politické mašinerie a ukončila zneužívání síly. Pokud by naše demokracie tato práva nezískala, těžko bych tu před vámi, se svým africkým původem, stál jako americký občan a ještě nepravděpodobněji jako prezident," narážel Obama na těžké postavení ruské opozice, jejíž demonstrace pravidelně rozhání policie.
Společně s Ruskem proti Talibanu
„Nezávislá média odhalila korupci na všech úrovních státní správy. Svobodné volby nám umožňují změnit kurz a politiky zas činí zodpovědnými," dotkl se Obama svobody médií, která je v Rusku přinejmenším diskutabilní, když jich většinu ovládá Kreml.
Americký prezident se dotkl i palčivého tématu přijetí Gruzie a Ukrajiny, které Rusko vnímá jako svou sféru vlivu, do NATO. "Pokud jde o země jako Gruzie a Ukrajina, Amerika nikdy nevnucuje jiným státům svůj systém bezpečnosti. Pokud se však chtějí stát členy NATO, je nutný souhlas obyvatelstva a příslušné reformy," řekl. Upozornil také, že základem mezinárodního práva je právo národů vybírat si své vůdce a respekt k územní celistvosti států, což platí í o Gruzii a Ukrajině.
Obama poděkoval Rusku za pondělní dohodu umožňující přepravovat přes ruské území vojenské náklady pro americké jednotky válčící v Afghánistánu s radikálním hnutím Taliban. "Ani Amerika, ani Rusko nemají zájem, aby v Afghánistánu a v Pákistánu vládl Taliban," řekl.
Obamův projev před absolventy ekonomické školy přenášela ruská zpravodajská televize Vesti v přímém přenosu, neučinily tak však populárnější ruské televizní kanály. I z nich se však v předvečer návštěvy vytratily dříve časté antiamerické výpady.
Příklad Obama
Mladé lidi, kteří prezidentův projev vyslechli bez sluchátek s překladem, Obama vybídl jako příští členy ruské elity, aby se zřekli předsudků a budovali lepší budoucnost.
Ještě před projevem Obama osobně předal nejlepší letošní studentce absolventský diplom. Škola, kterou absolvoval mimo jiné Arkadij Dvorkovič, liberální ekonomický poradce prezidenta Dmitrije Medveděva, byla podle tisku pro Obamu vybrána kvůli relativní nezávislosti na státních úřadech a politických stranách, na rozdíl od jiných moskevských univerzit. Podle předřečníka měl ekonomické vzdělání i Obamův otec, což lze chápat jako inspiraci, jaké perspektivy toto studium otvírá nejen pro absolventy, ale i pro jejich potomky.
Obama přicestoval v pondělí do Moskvy jako první šéf Bílého domu po sedmi letech. Se svým protějškem Medveděvem podepsal předběžnou dohodu o příštím omezení jaderných arzenálů. Tato úmluva má otevřít cestu k nové desetileté smlouvě nahrazující odzbrojovací dohodu START, jejíž platnost vyprší v prosinci. Státníci podepsali i sérii dalších smluv. První ohlasy jsou většinou pozitivní, ale analytici zdůrazňují, že mnoho ještě zbývá udělat, aby se dalo mluvit o celkovém zlepšení rusko-amerických vztahů.
Foto: Reuters