Ztráta malajsijského letadla nad východní Ukrajinou by měla Rusko přinutit ke změně přístupu k Ukrajině. V listu New York Daily News to napsal britský premiér David Cameron. Americký prezident Barack Obama se v telefonickém rozhovoru s nizozemským premiérem Markem Ruttem shodl na tom, že je třeba na Rusko uvalit další sankce, protože Moskva nepřestává vyzbrojovat proruské separatisty na Ukrajině.
Anketa:
Kdo myslíte, že stojí za tragédií malajsijského boeingu, který se zřítil v oblasti Doněcku? V troskách stroje zahynulo 298 lidí, většinou občanů západních zemí.
- Je to práce ruských tajných služeb. 14%
- Letadlo sestřelili omylem proruští povstalci. 14%
- Je to čistě práce tajných služeb USA. 14%
- Masakr mají na svědomí tajné služby USA a Kyjeva. 14%
- Nějaký ukrajinský vojenský pilot (omylem) vypustil smrtící střelu. 14%
- Za tragédií stojí někdo jiný, třeba sebevrah. 14%
- Ukáže se, že šlo o nehodu, třeba technickou závadu stroje. 14%
V letounu, který se 17. července zřítil nad východní Ukrajinou s téměř 300 lidmi na palubě, bylo přes 190 Nizozemců. Všichni cestující i posádka zahynuli. USA jsou přesvědčeny, že letadlo sestřelili zbraněmi dodanými Ruskem proruští separatisté. Ti z údajného sestřelení letounu obviňují Kyjev.
Rutte i Obama konstatovali, že Rusko ještě neučinilo nic pro zklidnění situace na východě Ukrajiny. "Vše svědčí o tom, že místo zklidnění situace Rusko separatisty stále vyzbrojuje a zásobuje a že tito lidé dál útočí na ukrajinské ozbrojené složky," interpretoval obsah telefonátu Bílý dům.
Americký prezident i nizozemský premiér jsou toho názoru, že Rusku nemůže být umožněno bez následků destabilizovat Ukrajinu a že světové společenství musí proti Rusku zavést nové sankce.
Obama hovořil také s australským premiérem Tonym Abbottem. Austrálie má mezi oběťmi letecké katastrofy 37 občanů. Abbott požaduje okamžité zpřístupnění místa pádu stroje mezinárodnímu týmu vyšetřovatelů.
Cameron ve svém článku pro americký list napsal o politice Ruska na Ukrajině, že jde o destabilizaci svrchovaného státu, narušování jeho celistvosti a vyzbrojování násilnických milicí.
Britský ministerský předseda prosazuje zavedení tvrdších sankcí proti Rusku v rámci Evropské unie. Kromě jiného chce, aby EU zakázala prodej vojenského vybavení Rusku.
EU sice chystá nové finanční sankce proti Moskvě, ale jak píše agentura Reuters, některé členské státy se bojí odvety Ruska, které je největším dodavatelem energie. "Jestliže zasáhneme ruskou ekonomiku, bude to bolestné i pro naše ekonomiky. Jenže citelná ekonomická opatření jsou jediný jazyk, kterému Rusko porozumí," je přesvědčen Cameron. Domnívá se, že EU musí spolu s USA tímto způsobem přinutit Rusko ukončit ukrajinský konflikt dříve, než přijdou o život další nevinní lidé.