Obama s Medveděvem sníží počty jaderných hlavic
06.07.2009 12:30 Aktualizováno 06.07. 17:12
Jaderné mocnosti, Rusko a Spojené státy, se shodly na postupném snižování počtu jaderných hlavic. Do sedmi let by měly oba státy snížit zásoby nukleárních zbraní na 1500 až 1675 kusů. Ruským vzdušným prostorem budou také brzy létat ročně tisíce letadel do Afghánistánu. USA tak ušetří až 133 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč).
Dnešní úmluva má otevřít cestu k nové dohodě nahrazující odzbrojovací dohodu START, jejíž platnost vyprší v prosinci. Rusko také souhlasilo s leteckou přepravou posil a vojenských nákladů pro americké jednotky válčící v Afghánistánu.
Podle Bílého domu dohoda umožní 4500 vojenských letů ročně přes ruské území, což posílí akceschopnost amerických jednotek v boji proti radikálnímu hnutí Taliban a také ušetří Spojeným státům 133 milionů dolarů ročně na palivu a dalších nákladech.
Ve společném prohlášení se oba prezidenti podle agentury ITAR-TASS dohodli také na tom, že američtí a ruští experti budou pokračovat v jednáních o možné spolupráci v protiraketové obraně.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: O radaru v Česku i Polsku se s Obamou dohodneme
Lavrov: Jednání START závisí na protiraketovém štítu
Vědci z USA a Ruska: Protiraketový štít je neúčinný
Obama označil jednání se svým protějškem mezi čtyřma očima za velmi produktivní. "Nepochybuji, že můžeme dosáhnout pokroku ve všech otázkách, které máme posoudit," uvedl podle agentury RIA Novosti americký prezident na úvod rozhovorů v širším složení. Medveděv poznamenal, že s Obamou "neztráceli čas" a že jednání nyní postoupí dále.
S premiérem Vladimirem Putinem, považovaným stále za nejmocnějšího ruského politika, se Obama setká v úterý.
Návštěva amerického prezidenta v ruské metropoli je první po sedmi letech. Mezitím se vztahy Moskvy a Washingtonu zhoršily až ke stavu připomínajícímu novou "studenou válku", a to v důsledku loňského konfliktu Ruska s americkým spojencem Gruzií o separatistickou oblast Jižní Osetie, jakož i sporů o rozšiřování NATO a o americké plány vybudovat protiraketový štít v Česku a Polsku, které Rusko vnímá jako své ohrožení.
Dvoudenní jednání nového amerického prezidenta v Moskvě jsou proto považovány za první krok k "novému začátku" vzájemných vztahů. Pozorovatelé však varují, že na této cestě zůstává ještě mnoho překážek a nevyřešených rozporů.
ČTĚTE TAKÉ: Obama vytýká Putinovi mentalitu studenoválečníka
Obama míří do Moskvy na jaderné námluvy
Medveděv: Chceme méně jaderných hlavic
Rusko otevře cesty do Afghánistánu
Kreml však spojuje uzavření nové smlouvy s řešením sporu o americkou protiraketovou obranu v Evropě. Medveděv nicméně v předvečer návštěvy vyjádřil naději, že se s Obamou podaří nalézt rozumné řešení.
Obnovena byla také vojenská spolupráce, přerušená po válce Ruska s Gruzií. A oba prezidenti zřídí obdobu rusko-americké komise z 90. let, věnující se především obchodu a ekonomice; Moskva jako ponížení a přežitek minulosti vnímá, že v USA dosud platí Jackson-Vannickův dodatek vážící udělení doložky nejvyšších výhod na stav lidských práv v zemi. Působnost nové komise by se měla rozšířit i na politické a humanitární otázky.
Návštěvu amerického prezidenta provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, jen trasu Obamovy opancéřované limuzíny z letiště do Kremlu má podle médií chránit na 10 tisíc strážců pořádku, aby ani metr cesty nezůstal bez dozoru. Terminál mají chránit stíhačky, vrtulníky a dva prstence systémů protivzdušné obrany.
Zatímco dnes Obamu čekají jen jednání v Kremlu a večeře prezidentských párů v Medveděvově rezidenci, v úterý posnídá s Putinem a absolvuje řadu schůzek s podnikateli, zástupci nevládních organizací a opozičními politiky. Ve středu pak odletí do Itálie na summit G8, kde se znovu setká s Medveděvem.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.