Obama: Selže-li diplomacie, můžeme Ukrajině dodat zbraně

Zahraničí
9. 2. 2015 18:34
Merkelová a Obama.
Merkelová a Obama.

Možnost vojenského řešení ukrajinské krize byla vždy malá, Rusko má mohutnou armádu. Ale pokud selže diplomacie, je dodávka obranných zbraní Kyjevu možná, řekl prezident Barack Obama po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Rozhodnutí ale zatím nepadlo, dodal prezident USA.

Anketa:

USA zvažují, zda mají začít dodávat Kyjevu zbraně. Obáváte se, že by něco takového mohlo rozpoutat velkou válku mezi Ruskem a Ukrajinou?

K dodávkám zbraní ukrajinské vládě vyzývají američtí republikáni. Ve Washingtonu se podle amerických médií předpokládá, že konečné rozhodnutí o případných zbrojních dodávkách Kyjevu závisí na výsledku nynějších diplomatických konzultací, které by měly vyvrcholit středečním summitem v běloruském Minsku. Zúčastnit se ho mají nejvyšší představitelé Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska.

Obama se obává, že zbraně dodané na Ukrajinu by se mohl dostat do "špatných rukou". Na tiskové konferenci položil otázku, zda si mohou být Spojené státy jisté, že zbraně dodané Kyjevu budou použity v souladu s určením, že se nedostanou do cizích rukou nebo že jejich nasazení nevyvolá "nadměrně agresivní akce, jimž Ukrajinci nebudou schopni čelit".

"Jakou reakci to vyvolá, nejen ze strany separatistů, ale i Ruska? To všechno jsou otázky, které musíme brát v úvahu," upozornil. "Měřítkem bude úvaha, zda je pravděpodobně, že to (dodávky zbraní) spíš bude účinné než nikoli. Tím se naše rozhodování bude řídit," prohlásil prezident.

Obama prohlásil, že Spojené státy jsou se svými evropskými spojenci pro diplomatické řešení konfliktu na východě Ukrajiny. "Pracujeme dál na diplomatickém řešení, ale zároveň varujeme, že pokud Rusko bude pokračovat ve svém nynějším kurzu, který ničí ruské hospodářství, poškozuje ruský lid a má zároveň strašlivý dopad na Ukrajinu, izolace Ruska se jen prohloubí, a to politicky i ekonomicky," uvedl americký prezident.

"Jsme absolutně zajedno v názoru, že v 21. století nemůžeme nečinně stát a dopustit, aby se v Evropě překreslovaly hranice pod hlavněmi pušek," zdůraznil šéf Bílého domu.

Merkelová: Ukrajina musí zůstat celistvá

Merkelová řekla, že navzdory neúspěchům ve vyjednávání dál trvá na diplomatickém řešení a odmítá vojenské vyústění ukrajinské krize. "Spojenectví mezi Spojenými státy a Evropou zůstane pevné, i když spolu obě strany vždy nesouhlasí," prohlásila kancléřka. Nebude-li diplomacie ve vztahu s Ruskem fungovat, "budou muset Evropa a USA prozkoumat další možnosti," upozornila.

Merkelová se důrazně postavila za zachování územní celistvosti Ukrajiny, což označila za klíčový problém jak ve vztahu k anektovanému Krymu, tak i k separatistickému povstání v Donbasu. "Pokud se zásady územní celistvosti vzdáme, neudržíme v Evropě mírový pořádek," varovala.

Americký Kongres chystá nový zákon o zbraních pro Ukrajinu

Republikánští a demokratičtí poslanci v branném výboru americké Sněmovny reprezentantů připravují zákon, který by vládu zavázal k dodávkám obranných zbraní Ukrajině. 


Obě komory amerického Kongresu koncem loňského roku schválily zákon, který vládu zmocňuje k dodávkám zbraní pro ukrajinskou armádu. Prezident Barack Obama zákon podepsal, ale jeho ustanovení ponechávají na něm, zda a kdy se k zásobování Ukrajiny zbraněmi odhodlá. Mnoho zejména republikánských poslanců nyní na Bílý dům naléhá, aby vyzbrojování ukrajinské armády už začalo.


Republikán Mac Thornberry, který je předsedou branného výboru Sněmovny reprezentantů, konzultuje paragrafy nového zákona o závazných dodávkách zbraní s demokratickým poslancem Adamem Smithem. Diskuse prý už značně pokročily.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ