Americký prezident Barack Obama na středeční návštěvě v Estonsku zdůraznil bezvýhradnou podporu a ochranu všem spojencům v NATO. Ruskou agresi na Ukrajině odsoudil a počínání Moskvy označil za hrozbu pro mír v Evropě. Zdůraznil, že i na nadcházejícím summitu NATO ve Walesu musí státníci vyslovit jasnou podporu Ukrajině a jejímu novému vedení.
Šéf Bílého domu dorazil do Tallinnu brzy ráno a setkal se s prezidenty pobaltských států. Na tiskové konferenci po schůzce s estonským prezidentem Toomasem Hendrikem Ilvesem zdůraznil, že USA budou odhodlaně a trvale bránit své spojence ze Severoatlantické aliance. Vyjádřil se i k novým zprávám týkajícím se rozhovorů o příměří na Ukrajině. Příměří podle něj může být účinné, jen pokud Rusko přestane předstírat, že se do konfliktu nezapojuje, a ukončí vysílání svých vojáků a zbraní na ukrajinské území.
O závazku NATO bránit všechny členy aliance hovořil Obama i v odpoledním klíčovém projevu k mezinárodní situaci. "Pokud se mě ptáte, kdo vám přijde na pomoc, tak je to NATO v čele se Spojenými státy," řekl. Zdůraznil, že mezi členskými státy NATO neexistuje rozdíl. "Obrana Tallinnu, Rigy a Vilniusu je stejně důležitá jako obrana Berlína, Paříže či Londýna," uvedl s tím, že článek 5 Severoatlantické smlouvy hovoří jasně: útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny. "Už jednou jste svou nezávislost ztratili. S NATO ji znovu neztratíte," dodal Obama na adresu pobaltských států.
Velkou část své řeči věnoval americký prezident současné situaci na východě Ukrajině, kde místní armáda bojuje s proruskými separatisty podporovanými Ruskem. Podle Obamy existují jasné důkazy, že se do bojů zapojily přímo ruské jednotky. Nejde o žádnou humanitární či mírovou misi, jak tvrdí Kreml. "Jsou to ruské bojové jednotky s ruskými zbraněmi na ruských tancích," prohlásil prezident.
Chování Moskvy podle něj Rusku škodí, přitom právě Rusko musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. "Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko," řekl Obama.
NATO musí nyní podle něj pomoci Ukrajině modernizovat její bezpečnostní složky. A mělo by pomáhat i svým dalším partnerům, jako jsou například Gruzie či Moldavsko. Dveře do NATO by měly zůstat otevřené, zdůraznil americký prezident.
Již v úvodu své řeči označil Obama Pobaltí a jeho cestu za demokracií za příklad pro celý svět. Hovořil o odvaze místních obyvatel i o jejich boji za svobodu. "Byli jsme hrdí na to, že jsme vás mohli přivítat jako spojence v NATO," řekl americký prezident s tím, že díky pobaltským státům se stala Severoatlantická aliance mnohem silnější.
Barack Obama je teprve druhým americkým prezidentem, který Estonsko navštívil. V roce 2006 zde byl George Bush mladší. Po svém příjezdu napsal Obama do knihy pro hosty, že je pro něj ctí navštívit "národ, který ukázal, co mohou svobodní lidé společně dokázat".
Estonsko je jedinou Obamovou zastávkou předtím, než se ve čtvrtek a v pátek zúčastní summitu Severoatlantické aliance ve Walesu. Cílem jeho návštěvy bylo zejména uklidnit spojence obávající se Ruska v souvislosti s jeho počínáním na Ukrajině.
Obama v Estonsku: Počínání Ruska ohrožuje mír v Evropě
Zahraničí
3. 9. 2014Barack Obama v estonském Tallinnu.
Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Viktor Vesterinen