Petrohradský pomník zakladateli firmy Apple Stevu Jobsovi, vztyčený loni v lednu s velkou slávou jako projev úcty k průkopníku moderních komunikačních technologií, byl o víkendu potichu demontován. Oznámila to dnes ruská rozhlasová stanice BFM. Důvodem je nedávné rozhodnutí Jobsova nástupce Tima Cooka veřejně se přihlásit k homosexuální orientaci. Její propagaci mezi mládeží v Rusku zakazuje zákon.
Dvoumetrový pomník ve tvaru telefonu iPhone postavil na nádvoří petrohradské Vědeckovýzkumné univerzity informačních technologií ruský investiční holding ZEFS. Příkaz k jeho demontáži vydal jeho šéf Maxim Dolgopolov s odůvodněním, že památník je v rozporu se zákonem o zákazu propagace netradičních sexuálních styků mezi mládeží.
"Propagaci homosexuality a dalších sexuálních zvráceností mezi mládeží v Rusku zakazuje zákon. Pomník se nacházel v těsné blízkosti od míst, kde se pohybují studenti a jejich učitelé," uvedl Dolgopolov.
Důvodem k odstranění iPhonu je podle něj také zjištění, které se dostalo na veřejnost díky bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi a podle něhož Jobsova firma předávala americké špionáži důvěrné informace o svých klientech.
Tajné služby podle Snowdena od roku 2007 získávaly údaje ze serverů sedmi velkých komunikačních firem v USA včetně společnosti Apple.
Cook minulý týden oficiálně oznámil, že je homosexuál a prohlásil, že je na to hrdý. Ve sloupku v týdeníku Bloomberg Businessweek vyjádřil přesvědčení, že jeho oznámení by mohlo pomoci dalším gayům.
"Uvědomil jsem si, že má touha po soukromí mi bránila v tom, abych učinil něco důležitějšího," napsal Cook. Dodal, že je na svou homosexualitu hrdý a že "být gayem je jedním z největších darů", které mu bůh dal.
Ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží se zrodil právě v Petrohradě. Místní radnice ho jako vůbec první v Rusku přijala na popud homofobního zastupitele Vitalije Milonova předloni v únoru. Celostátní platnost má zákon od loňského června.