Před dvaceti lety, 8. prosince 1991, podepsali vůdcové Ruska, Ukrajiny a Běloruska takzvanou bělověžskou dohodu o vytvoření Společenství nezávislých států, čímž zaniklo kdysi tak mocné sovětské impérium.
Když přijížděli v prosinci 1991 prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk s předsedou Nejvyšší rady Běloruska Stanislavem Šuškevičem do rezidence Viskuli v Bělověžském pralese, ještě netušili, že jejich setkání vstoupí do dějin. Původně měli jednat o ekonomice a bez konkrétních představ také o osudu hroutícího se Sovětského svazu. Události ale nakonec nabraly nevídaný spád.
"My, prezidenti Běloruska, Ruské federace a Ukrajiny konstatujeme, že Svaz sovětských socialistických republik jako subjekt mezinárodního práva a geopolitické reality končí svou existenci," znělo historické prohlášení, které spolu s Jelcinem, Kravčukem a Šuškevičem podepsali také premiéři Ukrajiny a Běloruska Vitold Fokin a Vjačeslav Kebič a ruský státní tajemník Gennadij Burbulis. Smlouva, někdy označovaná jako brestská, byla vrcholem touhy bývalých sovětských satelitů i sovětských republik po samostatnosti.
Uvnitř SSSR vyhlásily nezávislost nejprve pobaltské země (tou první byla Litva - 11. března 1990). Když začal požadovat suverenitu i pilíř SSSR, tedy Rusko, rozpad byl na spadnutí.
Téma nezávislosti vyhrotilo letitý konflikt mezi Borisem Jelcinem a Gorbačovem, který s rozpadem svazu nesouhlasil. Jelcinovu převahu potvrdilo schválení deklarace o státní suverenitě RSFSR v červnu 1990. Srpnové události o rok později znamenaly, že Gorbačovem připravovaná nová svazová smlouva upadla v zapomnění.
Vrcholem emancipačních snah bývalých svazových republik se potom stala schůzka ve Viskuli. O dva týdny později, 21. prosince, podepsali v Alma-Atě nejvyšší představitelé jedenácti bývalých svazových republik protokol k bělověžské dohodě (Gruzie se připojila v roce 1993 a odstoupila v roce 2008; naopak nikdy se nepřipojily pobaltské země) a dokument potvrdil zánik SSSR. Gorbačov odstoupil z funkce sovětského prezidenta a nad Kremlem zavlála vlajka Ruské federace, která se stala nástupnickým státem SSSR.