Pád boeingu: Kyjev a OBSE se s povstalci přou o důkazy a těla

Zahraničí
19. 7. 2014
Záchranáři našli v troskách letadla 186 těl.
Záchranáři našli v troskách letadla 186 těl.

Proruští povstalci na východě Ukrajiny umožnili pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE) vkročit na část místa, kam se ve čtvrtek zřítil malajsijský boeing. Vláda v Kyjevě separatisty obvinila, že se snaží v oblasti katastrofy ničit důkazy, stěžuje si i Malajsie. Povstalci ovšem tvrdí, že se ničeho nedotkli. Do věci se nicméně mají vložit Interpol a Europol.

"Vláda Ukrajiny oficiálně prohlašuje, že se teroristé s pomocí Ruska snaží zničit důkazy o mezinárodním zločinu," uvedl Kyjev v prohlášení. Podle ní povstalci odvezli 38 těl do márnice v Doněcku a specialisté s údajně silným ruským přízvukem vyhrožovali, že pitvu provedou oni.

Vůdce povstalců Alexandr Borodaj řekl, že je problém s rozkládajícími se těly. "Těla nevinných lidí leží v horku. Pokud se vše bude protahovat, vyhrazujeme si právo začít těla odklízet," uvedl. "Žádáme Ruskou federaci, aby nám pomohla a poslala své odborníky," dodal premiér samozvané Doněcké lidové republiky.

Pozorovatelé OBSE se dostali na místo pokryté troskami, mezi nimiž je i jeden z motorů letadla. Dlouho tam ale nepobyli a moc toho vyšetřit nestihli. Podle svědectví zpravodaje Reuters hlídky povstalců zakazovaly misi OBSE přístup k troskám s tím, že pozorovatelé musejí vyčkat na vyšetřování vedené separatisty.

Povstalci sice zahraničním vyšetřovatelům umožnili mluvit s místními lidmi, řekl agentuře Reuters jeden ze svědků, ale byli pod přísným dohledem. "Zjevně intoxikovaný ozbrojený voják vystřelil do vzduchu, když se jeden z pozorovatelů vzdálil z předepsané oblasti," citoval server Independent příslušníka vyšetřovacího týmu OBSE Michaela Bociurkiwa. A tak místo po půlhodině zase opustili.

Ukrajinští záchranáři na místě nehody.Nicméně podle mluvčího ukrajinské bezpečnostní rady Andrije Lysenka pracovníci ministerstva pro mimořádné události v oblasti neštěstí prohledali již osmnáct z celkových pětadvaceti kilometrů čtverečných.

"Povstalci je tam pustili, ale nedovolili jim cokoliv odnášet," řekl Lysenko a dodal, že naopak separatisté odnášejí pryč vše, co se podařilo najít. 

Z blokování práce pozorovatelů se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Z hlavních měst Ruska i Ukrajiny zazněla obvinění z likvidace klíčových důkazů a zabavení černých skříněk. Ty obsahují elektronický záznam datové a hlasové komunikace posádky s letovými dispečery. Ukrajinská strana o nich nemá žádné informace, šéfpovstalec Borodaj oznámil, že se nenašly.

Ale není to jen ukrajinská vláda, kdo si stěžuje na ztížené podmínky vyšetřování. Na nedostatečné zajištění oblasti katastrofy na tiskové konferenci v Kuala Lumpuru upozornil tamní ministr dopravy. "Existují náznaky, že zásadní důkazy nezůstaly na místě," řekl ministr Liow Tiong Lai. Neumožnit přístup k místu neštěstí je vzhledem k obětem a jejich rodinám nehumánní, řekl. Myslí si také, že letadlo bylo sestřeleno.

Pomoci objektivnímu vyšetřování mají policisté pod vlajkami mezinárodní policejní organizace Interpol a eurounijního Europolu.

Pád letadla mířícího z Nizozemska do Malajsie nikdo z cestujících ani z členů posádky nepřežil. Stroj pravděpodobně zasáhla raketa země-vzduch, která byla podle tvrzení Spojených států odpálena z oblasti ovládané proruskými povstalci.

Autor: - red -, Reuters, ČTK Foto: ČTK/ITAR-TASS

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné