Piloti ze západní Evropy "zachraňují" ruské aerolinky

Zahraničí
11. 9. 2014 06:50
Je nejvyšší čas na odchod z Německa do Ruska... (ilustrační foto).
Je nejvyšší čas na odchod z Německa do Ruska... (ilustrační foto).

Civilní letectví v Ruské federaci zažívá čas růstu. Ruské letecké společnosti proto zaměstnaly kolem dvou stovek zahraničních kapitánů dopravních letadel, hlavně ze západní Evropy. Řeší tak problém s nedostatkem pilotů a současně šetří náklady na jejich výcvik.

Jak oznámil ruský úřad pro civilní letectví Rosaviacija, domácí aerolinky zaměstnaly dvě stě kapitánů ze zahraničí. V tiskové zprávě se uvádí, že nejvíce jich přijala státní letecká společnost Aeroflot - dohromady osmdesát.

Letadlo Aeroflotu.Dalších 67 pilotů našlo práci u druhého největšího ruského vzdušného přepravce Transaero a 14 u firmy Utail ze Sibiře. Po sedmi zaměstnali specialisté na charterové lety KogalymAvi a Vim-Avia.

Piloti přicházejí hlavně ze západní Evropy, informoval ruský ekonomický list Vedomosti.

U Aeroflotu našli nový "domov" především kapitáni z Německa. "Zástupci ruské letecké branže pracovali asi tři roky na tom, aby mohli zaměstnávat zahraniční piloty," uvedla Anna Milostnová, analytička UFS Investment Company. Za tímto účelem bylo nutné změnit legislativu.

Až do roku 2013 nebylo možné nasazovat na palubách ruských letadel jako piloty cizince. Vzhledem k tomu, že ruská letecká branže zažívá slušný boom a roste ročně o patnáct až dvacet procent, přičemž hrozil nedostatek kapitánů, vydal úřad Rosaviacija začátkem tohoto roku povolení, že na dobu pěti let lze ročně zaměstnat dvě stě zahraničních pilotů.

Posádky ruských aerolinek se rozšiřují o západní kapitány.Původní požadavky společností byly ještě mnohem vyšší. Mluvilo se o potřebě 1100 až 1500 pilotů ze zahraničí ročně.

Aerolinky musely svou potřebu personálu z ciziny nahlásit Rosaviaciji. Jaké kvóty pilotů jim byly nakonec přiděleny, vyplynulo na základě objemu letů aerolinek v roce 2013. Pracovní povolení musí zahraničním letcům udělit Federální migrační služba Ruské federace, poté lze uzavírat pracovní smlouvy.

Další piloty bude možné zaměstnávat až od začátku příštího roku.

Důvodem verbování pilotů za humny je především nedostatek domácích pilotů s větším počtem nalétaných hodin. Pilotů jako takových je v Rusku dost, ovšem kvůli nedostatku zkušeností je nelze nasazovat jako kapitány, vysvětluje Milostnová. "Ruské letecké společnosti nebyly ochotny poskytnout prostředky na kvalifikaci pilotů," dodává expertka UFS IC.

Dmitrij Baranov, vedoucí analytik Finnam Asset Managament, soudí, že pracovní podmínky zahraničních pilotů jsou dobré. Jsou jim případně nabízeny vyšší platy než v Evropě, dále pak  atraktivní sociální výhody.

Ruské aerolinky šetří na výcviku pilotů. Na snímku trenažér Aeroflotu."Možná existuje i bonusový systém," míní Baranov. A Milostnová doplňuje, že platy, které vyplácejí velké ruské společnosti zahraničním pilotům, podle průzkumů nezaostávají za tím, co si kapitáni můžou vydělat u jiných evropských aerolinek.

"Ruské letecké společnosti pochopily, že pilotům z Evropy musejí nabídnout atraktivní pracovní podmínky," říká Milostnová. V Evropě jsou piloti k dispozici, protože tamní trh roste jen asi o pět procent ročně.

Získávat piloty z Evropy je podle ní pro ruské firmy bezpochyby pozitivní. Zahraniční konkurence přispívá i k větší soutěži, dodává.

Letadlo společnosti Transaero.

Autor: - pp -Foto: Shutterstock , Aeroflot, Transaero

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ