Ruští vojáci v modrých baretech si mezi sebou rádi říkají "jednotky strýčka Vasji" - na počest slavného velitele z druhé světové války a hrdiny Sovětského svazu Vasilije Margelova. Druhého srpna se výsadkáři znovu tradičně sešli u vojenských památníků, v tento den má jejich druh vojska svátek. To ale svět ani tak moc nezajímalo.
Zhruba v téže době se totiž rozhodlo něco mnohem důležitějšího, a sice že počet výsadkářů ruské armády se do několika let zdvojnásobí.
Není to tak dávno, co se spekulovalo, že počet příslušníků ruských výsadkových jednotek se sníží. Podobně jako se to děje postupně v americké armádě.
Stane se ale úplný opak. Svým dílem k tomu mohla přispět válka na Ukrajině. Síla ruských výsadkových jednotek by se do roku 2019 mohla zdvojnásobit. Uvedla to ruská média s odvoláním na agenturu ITAR-TASS, jíž to sdělil nejmenovaný zdroj na ruském generálním štábu.
Podle tohoto zdroje schválilo příslušné návrhy velení výsadkových vojsk ministerstvo obrany. To se k tomu oficiálně nijak nevyjádřilo. Informace z vojenských kruhů nicméně potvrzují, že koncept dostal s jistými výhradami zelenou. Zatím jsou ale nejasné jeho finanční aspekty.
K věci se vyjádřil i velitel výsadkových vojsk (VDV; Воздушно-десантные войска), generál Vladimir Šamanov. "Můj návrh byl schválen," řekl. Výsadkáři se podle něj stanou jádrem sil rychlé reakce. Navýšení se uskuteční v rámci stávajícího počtu příslušníků ruských ozbrojených sil.
Výsadkové vojsko nyní čítá něco přes 35 tisíc mužů ve čtyřech gardových plucích a v jedné gardové divizi, do roku 2019 by jich mělo být 72 tisíc.
Ačkoli jsou považování za pýchu, elitu armády, jen necelých třicet procent z nich je profesionálů. Šamanov doufá, že v brzké budoucnosti bude profíků kolem osmdesáti procent.
Tento poměr by podle něj byl optimální pro vytvoření solidní mobilizační základny a pro výcvikové účely.
V rámci reorganizace dojde jak k rozšíření existujících pluků na brigády, tak k vytváření nových jednotek dislokovaných na celém území Ruské federace včetně oblastí Arktidy. Už do letošního prosince má být například 45. pluk specnazu změněn na brigádu, uvedl Šamanov. Výsadkáři dostanou rovněž novou vrtulníkovou jednotku.
Do výzbroje jeho mužů budou patřit i nová vozidla, připomněl generál. A také drony. Do roku 2025 by to mělo být 1500 kusů nových bojových pásových vozidel BMD-4M a 2000 kusů obrněných transportérů BTR-MD Rakuška.
Výsadkáři už od loňska BMD-4M testují. Oproti svému předchůdci má o něco menší hmotnost a uveze více mužů - posádku tvoří velitel, řidič a šest výsadkářů. BMD-4M má také nový trup z lehkých slitin, který umožňuje plavbu, a především výsadek na padáku.
Ten už si výsadkáři vyzkoušeli. Do konce letošního roku by měli mít těchto vozidel 64. Příští rok byl k nim mělo přibýt dvacet transportérů Rakuška. Obě vozila vyrábí známá zbrojařská firma Kurganmaš.
K podpoře svých operací hluboko v týlu protivníka získají výsadkové jednotky i úderné bezpilotní letouny. Bez dronů se neobejdou, protože podle Šamanova vykonávají výsadkáři za války ty nejsložitější úkoly.
Výsadkové jednotky v jednotlivých armádách naznačují, na jaké úkoly se to které vojsko připravuje. Zda více útočné, anebo obranné. Podle ruského vojenského experta a plukovníka ve výslužbě Viktora Muračovského mají modernizované výsadkové jednotky tvořit páteř jednotek rychlého nasazení, mimo jiné v zahraničí.
Další expert, Ivan Konovalov, se domnívá, že nynější počty výsadkářů jsou dostatečné. Důležitější je podle něj přezbrojení. Ministerstvo obrany je ale podle něj chce možná pověřit novými úkoly.
Letos v dubnu ruské vojsko vůbec poprvé uskutečnilo výsadek svých bojovníků na ledovci v těsné blízkosti severního pólu. Asi padesátku výsadkářů na pól dopravil armádní letoun Il-76.
Okázalá akce má potvrdit ruské ambice v polárních oblastech, které znásobují vyhlídky na lukrativní těžbu ropy a zemního plynu v severských vodách.
V půli března prapor 350 ruských výsadkářů uskutečnil úspěšný výsadek z letounů IL-76 a přistál na ostrově Kotělnyj v Severním ledovém oceánu. Krátce poté následoval shoz zásob a vojenské techniky za pomoci speciálních řiditelných padáků. Šlo o první hromadný výsadek parašutistů a bojové techniky v Arktidě v ruských dějinách.
Ruští představitelé dali už několikrát najevo, že jsou odhodláni i silou prosadit ruské zájmy v Arktidě, zejména ruské nároky na přírodní zdroje.