Policie našla hlavy atentátnic. Jsou jimi "černé vdovy"
29.03.2010 13:45 Aktualizováno 29.03. 16:03
Synchronizované sebevražedné útoky v moskevském metru podle ruských bezpečnostních sil provedly dvě ženy. Úřady podezřívají takzvané "černé vdovy," pozůstalé po obětech z rusko-čečenského konfliktu.
Při výbuchu v moskevském metru, které patří k nejvytíženějším na světě, zahynulo podle posledních informací 38 lidí a další desítky byly zraněny. Byť se k teroristickému činu nikdo zatím nepřihlásil, předpokládá se, že útočnicemi byly dvě ženy a pravděpodobně šlo o odvetu za ruské operace na Kavkaze. Vyšetřovatelé už údajně našli hlavy atentátnic.
Podle ruské informační služby Rosbalt měla ruská policie informaci o chystaných útocích již v neděli. Neznámá žena prý telefonicky policistům sdělila, že ve stanici metra Koňkovo vyslechla hovor skupiny údajných Čečenců, mezi nimiž byly i ženy, o připravovaných explozích. Policisté stanici Koňkovo prohledali, ale bezvýsledně.
"Charakteristiky zranění spolu s důkazy na místě činu naznačují, že bomby aktivovali sebevražední útočníci," řekl důstojník ruské tajné služby FSB, kterého citují internetové stránky listu The Times. "Samozřejmě, více budeme vědět až po dalším zkoumání, ale předběžně předpokládáme, že za útoky stojí dvě sebevražedné atentátnice."
ČTĚTE TAKÉ: Sebevražedné atentátnice se odpálily v moskevském metru
Skupina těchto atentátnic operujících v Rusku se označuje jako "Černé vdovy" a údajně se mstí za smrt mužů zabitých při ruských operacích v Čečensku od 90. let minulého století. Pokud by se potvrdilo, že jde skutečně o tuto skupinu, šlo by už o několikátý útok v Rusku za posledních osm let.
Poprvé na sebe výrazněji upozornily v roce 2002 během obsazení divadla čečenským komandem v Moskvě. Teroristé zadržovali stovky lidí. Po nepříliš vydařeném zásahu bezpečnostních sil, kterému předcházelo použití "uspávacího" plynu, zahynulo 115 rukojmí a 50 teroristů. O rok později byly "černé vdovy" obviněny mimo jiné z výbuchu na rockovém koncertě při kterém zahynulo 14 lidí a z útoku na autobus převážející ruské vojáky, při němž zahynulo na 20 lidí.
V roce 2004 došlo k útoku na dva ruské letouny, při kterém zahynulo nejméně 89 lidí. Tato akce byla připsána "černým vdovám", stejně jako výbuch o pár dnů později nedaleko stanice metra na severovýchodě Moskvy, při kterém zemřelo devět lidí a dalších 51 bylo zraněno. "Černé vdovy" se prý podílely i na tragickém útoku na školu v Beslanu v Severní Osetii.
ČTĚTE TAKÉ: Moskvané čelí útokům směsí vzteku, žalu a odevzdání
Těmto ženám se přezdívá "černé vdovy" podle jejich oblečení - chodí od hlavy k patě v černém a pod oblečením ukrývají pás s výbušninami. Není jasné, nakolik jde o organizované hnutí a zda skutečně jde o jedinou skupinu žen, která stojí za všemi akcemi sebevražedných útočnic, jak tvrdí ruské bezpečnostní složky. Ty jsou navíc přesvědčeny, že nárůst počtu útočnic souvisí s internacionalizací terorismu a především s dostupností zdrojů ze zahraničí.
"Je to naprosto nečečenské," řekl před několika lety pro CNN Aslanbek Aslachanov. "Muži nikdy neposílají ženy do válek. Není v tom žádný náboženský aspekt - jde o psychologickou záležitost, teroristé pouze zneužívají neštěstí těchto žen."
Motivy "černých vdov" a detaily o této organizaci nejsou příliš známé, takže fakta jsou občas zastiňována spekulacemi. Každopádně jako hlavní motiv se uvádí pomsta za příbuzné zabité ruskými silami.
Bezpečnostní experti se shodují v názoru, že krvavé exploze v moskevském metru jsou přímým následkem konfrontace se severokavkazskými radikály. Podle serveru Kavkazskij uzel v tomto neklidném regionu v loňském roce zahynulo při násilných akcích radikálů téměř 900 lidí. Nejvážnější situace je v Ingušsku, kde loni zahynulo 319 lidí, v Čečensku pak 291 a v Dagestánu 263.
Ženy teroristky
I přes výše uvedený výčet je však jenom malá část sebevražedných atentátů připisována ženám. První takový případ je znám z dubna 1985, kdy Syřanka zabila dva izraelské vojáky v Libanonu. Útoky sebevražedných útočnic byly zaznamenány na Srí Lance, v Izraeli, Rusku či Iráku.
V Izraeli byl například úplně první sebevražedný útok palestinské atentátnice zaznamenán v lednu 2002. V Jeruzalémě tehdy zahynuly dvě osoby včetně útočnice. Na 21 mrtvých má na svědomí atentátnice z restaurace v izraelské Haifě v říjnu 2003 a radikální palestinské hnutí Hamas použilo poprvé ženu-atentátnici při útoku na Izrael v lednu 2004.
Na Srí Lance zabila atentátnice Tygrů osvobození tamilského Ílamu (LTTE) v květnu 1991 bývalého indického premiéra Rádžíva Gándhího, počet žen-útočnic byl v LTTE údajně kolem 40 procent.
Útoky proti turecké armádě prováděly v minulosti i ženy z povstalecké Strany kurdských pracujících (PKK), v posledních letech se sebevražedné útočnice objevily i v Iráku. Například loni v únoru zabila útočnice ve městě Iskandríja jižně od Bagdádu 35 lidí, většinou žen a dětí, letos v únoru zemřelo při podobném útoku na šíitském severovýchodním předměstí Bagdádu 41 šíitských poutníků.
Výběr větších útoků sebevražedných atentátnic v Rusku v minulosti |
7. června 2000 - První sebevražedný útok dvou Čečenek v jihoruském Čečensku: zahynuli dva ruští vojáci; 12. května 2003 - Dvě nebo tři útočnice odpálily ruské vládní budovy v severočečenské obci Znamenskoje: údajně na 54 mrtvých; 14. května 2003 - Jedna nebo dvě sebevražedné atentátnice zaútočily v čečenské obci Ilischan-Jurt: zahynulo 18 osob. Teroristka se údajně snažila během oslav narození proroka Mohameda prodrat k tribuně, na níž bylo celé vedení Čečenska, včetně šéfa čečenské promoskevské správy Achmata Kadyrova; 5. června 2003 - Žena se odpálila v autobuse, který u severoosetského Mozdoku vezl ruské vojáky: nejméně 20 mrtvých; 5. července 2003 - Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na moskevském letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně obou atentátnic; 5. prosince 2003 - Tři ženy a jeden muž stáli údajně za útokem na vlak na trase Kislovodsk-Miněralnyje Vody ve Stavropolském kraji, který leží na hranicích s Čečenskem. Zahynulo 44 lidí; 9. prosince 2003 - Šest lidí přišlo o život poté, co v centru Moskvy u známého hotelu Nacional sebevražedkyně v automobilu odpálila nálož; 24. srpna 2004 - Zřítila se dvě ruská dopravní letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo v Moskvě. Při obou haváriích zahynulo 89 lidí. Podle ruské prokuratury to měly na svědomí dvě čečenské atentátnice; 31. srpna 2004 - Při útoku sebevražedné atentátnice v Moskvě zahynulo nejméně deset osob; 29. března 2010 - Pravděpodobně přes 38 lidí přišlo o život při dvou explozích v moskevském metru. Ruské ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že útoky jsou dílem dvou sebevražedných atentátnic. Zdroj: ČTK |
Foto: profimedia.cz
1