Odvaha se cení
Popa v klatbě za slitování s Pussy Riot podpořil Schwarzenberg
10.12.2012 13:15
Tambovského popa Sergeje Baranova, který se odvážil pozdvihnout hlas proti uvěznění členek Pussy Riot za výtržnost v moskevském chrámu, vzápětí stihla klatba a žije v obavách z dalšího pronásledování. Nyní mu slova podpory vyjádřil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
"Už dávno jsem upozorňoval na všechny nespravedlnosti a nepravosti v církvi, od spolupráce s (tajnou policií) KGB, která dodnes pokračuje spoluprací s (tajnou službou) FSB. Ale to je problém jedinců. Větší potíž tkví v tom, že preláti diskreditují církev. Postoje vedení povedou až k jejímu rozpadu," říká Baranov.
Za hlavní problém považuje "srůstání státu a církve". Někdejší komunistickou ideologii v současnosti střídá pravoslavná víra, "protože i státu se hodí poslušnost jako nejvyšší hodnota". Ale za nové chrámy, postavené za státní peníze, "církev ztratila svou svobodu", říká vzpurný kněz. Církev by se podle něj měla starat o společnost a neplést se do voleb a politiky.
"Chrám není místo pro politické akce, ale ve výjimečných případech, k odvrácení ještě větších škod, je protest nezbytný," říká Baranov o kontroverzní akci punkerek, které před prezidentskými volbami křepčily před oltářem a zpívaly "Bohorodičko, vyžeň Putina" právě na místě, kde kamery obvykle ukazují modlitby nejvyšších představitelů státu a církve.
A Pussy Riot tím, že "vytáhly kostlivce ze skříně" a "šláply do vosího hnízda", navázaly na starou tradici buřičů proti sepětí světské a církevní moci. Místo slitování a odpuštění však preláti podle kněze zařídili "hanebný ukázkový proces", který "uvrhl Rusko do středověku".
"Každý, kdo se odliší, každý, kdo bude říkat pravdu, dopadne stejně, uvěznit lze kohokoliv za cokoliv," míní o poselství "exemplárního trestu" v podobě dvou let odnětí svobody pro dvě punkerky; třetí vyvázla s podmínkou.
Dělat rebela v církvi založené na subordinaci a poslušnosti není nic jednoduchého. Baranov se však cítí spíše následníkem disidentských kněží ze sovětských dob než Jana Husa. A více než klatba od "státní církve" jej trápí představa, že zanedlouho by se jeho tvář mohla stát známá celému Rusku i s hanlivou nálepkou. Doslechl se totiž, že jedna z federálních televizí se chystá odvysílat "dokument o nepřátelích církve" podobného rázu jako snímky, jaké diskreditovaly předáky protestů proti režimu.
Útok na "nepřátele církve" by zase měl podpořit autoritu patriarchy Kirilla, která podle Baranova tak prudce upadá, že už tisíce věřících přecházejí k "alternativnímu pravoslaví"; z řad těchto církví se už odbojnému knězi dostalo podpory. Ale v odvetě se mu "patriarchovi lokajové" chystají - obrazně řečeno - připevnit oslí uši kacíře.
"Jsme v menšině, ale jsme menšina myslící na záchranu té církve, která vede člověka ke spáse a lásce. Fandíme církvi, ale nesouhlasíme s institucí církve. Kdybychom ji dokázali zreformovat, vše by bylo jinak," říká o podobně smýšlejících duchovních; ti však nejsou zvyklí se ozvat nahlas, a tak jej těší hlavně slova podpory z Facebooku či z nezávislých médií - a teď i od českého ministra zahraničí.
"Souhlasím s Vámi, že akce Pussy Riot může být pro mnohé pobuřující... Nicméně sdílím také Váš názor, že soud tvrdostí uděleného trestu za to, co je spíše přečinem, škodí obrazu Ruska ve světě. Za Vaši odvahu a upřímnost Vám vyjadřuji hluboký respekt," praví se v dopisu, který Baranovovi předal český velvyslanec v Moskvě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.