Zvolení oligarchy Petra Porošenka prezidentem Ukrajiny byla dobrá volba. Pro hlavu státu jde ale do značné míry o "sebevražednou misi". Rok po Majdanu si s ním pán Kremlu zle pohrává.
Při vyslovení jména Debalceve (rusky Děbalcevo) zůstává vládcům v Kyjevě pachuť v ústech. Platí to i pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka (49), který se navíc na adresu strategicky důležitého města v Doněcké oblasti vyjadřoval opět tak, jako by ztrácel smysl pro realitu.
Jeho armáda "dala povstalcům do zubů" a "ústup z města byl příkladem efektního velení", tvrdil Porošenko v půli letošního února ve chvílích, kdy celý svět v přímém přenosu sledoval, jak až osm tisíc ukrajinských vojáků zažívalo v debalcevském kotli další velký debakl v bojích s proruskými rebely na Donbase.
Přirozeně je "bolestné prohrávat proti lidem, kteří byli ještě nedávno horníky a traktoristy", řekl zjevně ironicky na adresu ukrajinských vojáků ruský prezident, jenž byl v té době na oficiální návštěvě Maďarska.
Porošenko i Vladimir Putin tak dali ostatním opět ochutnat z propagandisticko-agitačního boršče, kterého obě strany vzájemného konfliktu vaří celé kotle. Zatímco z Porošenka mluvilo při debalcevském výprasku spíše zoufalství a snaha neupřít svým vojákům čest a snahu bojovat, dával Putin nezakrytě najevo, kdo tahá za delší konec provazu. A nejen v Doněcku a Luhansku...
Někteří vzbouřenečtí velitelé se po Debalceve nechali slyšet, že chtějí, nehledě na mírová ujednání Minsk II, dále rozšiřovat jimi ovládaná území. K jejich cílům prý patří i uvěznění Porošenka a zastřelení ukrajinského "premiéra války" Arsenije Jaceňuka, kterého na rozdíl od hlavy státu řadí k čelným domácím "fašistům". Ať už ho někteří označují za jestřába, Porošenko se, nehledě na svou stále ostřejší rétoriku vůči Rusku, nadále považuje za "prezidenta míru". Na východě v něm nevidí člena západoukrajinských nacionalistických elit. Směrem k "válečníkovi" už má ale nakročeno, včetně šatníku s maskáči ušitými na míru, koženým kabátem a papachou.
* V čem je na tom Ukrajina hůře než Uganda?
* Putin ho uznává. Přátelí se s ruským ambasadorem v Kyjevě. Co všechno spojuje Porošenka s Ruskem?
* Je možné zlomit na Ukrajině moc oligarchů?
* V jaké míře má smysl podporovat finančně Ukrajinu, není to jen černá díra na peníze?
To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které je v prodeji od pondělí 2. března 2015.