Ukrajinský parlament dnes odmítl uspořádat 25. května spolu s prezidentskými volbami také referendum o územní celistvosti země. Dnešní mimořádné jednání parlamentu je neveřejné. Referendum přitom navrhla ukrajinská vláda jako ústupek separatistům, kteří na východě země chystají v neděli vlastní plebiscit.
Proruští radikálové žádají federalizaci země, v opačném případě hrozí odtržením od Ukrajiny, Kyjev nadále trvá na centrálním uspořádání země s tím, že posílí pravomoci regionů.
Zamítavý postoj k navrhovanému referendu zdůvodnili poslanci obavou o bezpečnost členů volebních komisí.
"Jakékoli referendum je možné vyhlásit jen v situaci, kdy je jistota, že občané nebudou hlasovat před hlavněmi samopalů," citoval list Ukrajinska pravda poslance Andrije Senčenka.
Myšlenku referenda podle ukrajinských novin podporují prakticky všechny poslanecké frakce. Hlasovat je ale podle názoru poslanců možné až v době, kdy separatisté složí zbraně a jejich odpor se podaří lokalizovat.
V případě prezidentských voleb je podle poslanců situace jiná, protože voliči budou moci volit z většího počtu kandidátů. "Referendum lze snadněji zneužít k politickým manipulacím," prohlásil Senčenko bez dalšího vysvětlení.
Dnešní mimořádná schůze parlamentu se koná s vyloučením veřejnosti. Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov, který zastává i post hlavy státu, již ale předem upozornil novináře, že lze čekat "závažná rozhodnutí".
Spekulovalo se, že by Turčynova v čele parlamentu i dočasném prezidentském křesle mohl nahradit vlivný oligarcha Petro Porošenko. Ten ale vyloučil, že by se do květnových voleb o nějakou ústavní funkci ucházel.
Čokoládový oligarcha vede
Petro Porošenko v průzkumech zvyšuje svůj náskok před ostatními uchazeči o prezidentský úřad. Vyplývá to z průzkumu Razumkovova sociologického střediska, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Unian. Voleb, které se mají uskutečnit 25. května, se chtějí zúčastnit téměř čtyři pětiny oprávněných voličů.
V prvním kole voleb by Porošenkovi odevzdalo hlas 47,7 procenta občanů, kteří jsou rozhodnuti volit. S odstupem za ním je na druhém místě předsedkyně strany Vlast Julija Tymošenková se 14,8 procenta hlasů.
Proruský kandidát Michail Dobkin je až sedmý se 4,2 procenta, vůdce ukrajinských národovců Oleh Ťahnybok je v seznamu na jednom z posledních míst s 1,9 procenta.
Jméno šéfa ultranacionalistů z Pravého sektoru Dmytra Jaroše se do seznamu nedostalo, obdržel v průzkumu méně než procento hlasů.
Ve druhém kole by Porošenko bez problémů porazil kteréhokoli z kandidátů, který by spolu s ním do užšího souboje postoupil. Podle analytiků Razumkovova střediska dlouhodobá analýza preferencí naznačuje, že obliba miliardáře Porošenka stoupá, zatímco jeho hlavní soupeřka Tymošenková ztrácí.
Podpora ostatních kandidátů zůstává prakticky na stejné úrovni.
Osud prezidentských voleb, od nichž si zejména Brusel a Washington slibují stabilizaci politických poměrů na Ukrajině, je ale nejistý. Vzbouřenci na východě chtějí hlasování ignorovat a soustřeďují se na přípravu vlastního referenda, připravovaného už na tuto neděli.
Voliči Doněcké a Luhanské oblasti v něm mají odpovědět na otázku, zda souhlasí s vyhlášením státní samostatnosti jejich "lidových republik".