Poslanci zrušili Putinovi právo bránit silou Rusy na Ukrajině

Zahraničí
25. 6. 2014
Putin na vojenských manévrech.
Putin na vojenských manévrech.

Jak se očekávalo, horní komora ruského parlamentu dnes zrušila právo udělené na jaře prezidentovi Vladimiru Putinovi k nasazení ozbrojených sil na Ukrajině k ochraně tamních Rusů. Zrušení této výsady navrhl přímo ruský prezident. Gesto má podle Kremlu přispět k uklidnění situace na Ukrajině. Ukrajinský prezident a oligarcha Petro Porošenko ovšem pohrozil, že režim zastavení palby může být ze strany Kyjeva v kteroukoli minutu přerušen.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin označil krok Rady federace za pozitivní, vyjmenoval ale ještě další opatření, která by měla být přijata. "Myslíme si, že jde o pozitivní krok... potřebujeme ale i další pozitivní kroky, jako je ruská podpora prezidentova mírového plánu, účinnější kontroly na hranicích a samozřejmě je důležité, aby přijali celou řadu velmi naléhavých opatření, která povedou k vybudování větší důvěry, jako je například propuštění rukojmích OBSE," uvedl Klimkin.

Pro zrušení Putinova práva se vyslovilo 153 zákonodárců, jeden byl proti. Šéf Kremlu tím vyslal další signál snah Moskvy o deeskalaci situace na jihovýchodní Ukrajině. Děje se tak před dalším summitem EU tento týden, který by mohl rozhodnout o nových sankcích vůči Moskvě. Tlačí na ně hlavně Spojené státy.

V Radě federace.Jak nicméně pro média poznamenal nejmenovaný ruský zákonodárce, Rada federace je i nadále připravena právo hlavě státu opětovně udělit, jestliže to bude potřeba.

Usnesení horní parlamentní komory z letošního 1. března dávalo Putinovi právo použít ruskou armádu na ukrajinském území "do normalizace společenské a politické situace".

Rada federace tehdy reagovala na Putinovu žádost o "ochranu bezpečnosti ruských občanů a krajanů, jakož i příslušníků ruských ozbrojených sil" dislokovaných na okupovaném a později anektovaném Krymu.

Ke zrušení sporného a na Západě ostře kritizovaného dekretu o nasazení ruské armády na Ukrajině Putina opakovaně žádal americký prezident Barack Obama i vedoucí státníci Evropské unie.

Ukrajinští vojenští rekruti v centru Kyjeva.Na východě Ukrajiny zemřelo od 15. dubna do 20. června v důsledku vyhrocených bojů 423 lidí, vojáků i civilistů, odhaduje OSN. Ve své zprávě pro Radu bezpečnosti to uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović.

Údaje o obětech organizace získala na základě informací z oficiálních zdrojů.

Podle Šimonoviče jsou nedávno vyhlášené příměří a mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka "pozitivními kroky správným směrem". Někteří nicméně oligarchovy návrhy označují za diktát.

Situace v oblasti, kde proti sobě stojí vládní jednotky a ozbrojení proruští separatisté, ale zůstává i nadále kritická.

Jak chorvatský diplomat uvedl, k separatistům i nadále proudí zásoby zbraní, přibývá členů těchto ozbrojených skupin i případů porušování lidských práv ze strany povstalců, narůstá rovněž zločinnost a bezpráví.

Obyvatelé Slavjansku se ukrývají před bombami ukrajinské armády a gardy.Zmínil ale i nepřiměřené použití síly při operacích vládních jednotek a zdůraznil, že situace novinářů je "alarmující".

Ukrajinské jednotky opakovaně bombardují civilní objekty včetně škol a nemocnic. Za poslední dva týdny se prý zdvojnásobil počet Ukrajinců, kteří utekli ze svých domovů. Bez přístřeší se tak v Doněcké a Luhanské oblasti ocitlo na 15 200 lidí.

"Lidé odcházejí zčásti kvůli strachu, ale také kvůli zhoršující se ekonomické situaci a situaci v oblasti sociálních práv," uvedl Šimonović, který Ukrajinu několikrát navštívil.

K 23. červnu registrovala OSN více než 46 100 takzvaných vnitřních uprchlíků - 11 500 z Krymského poloostrova a 34 600 z východu Ukrajiny. Rusku se dostalo pochvaly, že se o uprchlíky na Krymu a na území Ruské federace stará příkladně, a to bez mezinárodní pomoci.

Běžný obrázek ze Slavjansku.Nemocnice na východě Ukrajiny jsou podle zástupce šéfa OSN přeplněné a chybí v nich potřebný lékařský personál. Asi deset zdravotnických zařízení bylo navíc uzavřeno, chybí zásoby léků a i ceny potravin se zvýšily hned několikanásobně.

Asi polovina obyvatel Doněcku má prý problémy s přístupem k vodě.

Ve Slavjansku nemají tekoucí vodu již od minulého týdne, devadesát procent města je rovněž odříznuto od elektřiny, veřejná doprava nefunguje, stejně jako po většinu času mobilní telefony.

 

Autor: Reuters, INTERFAX, - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné