Bělorusům, největším jedlíkům brambor na světě, se letos plodina neurodila. Autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka může neúroda dostat do úzkých: Dojdou-li brambory, hrozí bramborová vzpoura. Tak to alespoň říkají běloruští disidenti.
Nic jiného prý Bělorusy nepohne k tomu, aby se Lukašenkově vládě postavili, jedině kdyby došly brambory...
Studené jaro a letní lijáky letos způsobily nezvyklou neúrodu, která vyvolala drastické zvýšení cen: brambory už podražily o 36 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Lukašenko přiznal falšování voleb. Ubral si hlasy...
Mezi Moskvou a Minskem vypukla "mléčná válka"
Poslední evropský diktátor, jak o Lukašenkovi píše západní tisk, absolvent zemědělské akademie a bývalý ředitel kolchozu, tedy stojí před vážnou výzvou. Strategického významu plodiny si je dobře vědoma i vláda. Slibuje, že je připravena brambory dovážet z ciziny, a že potraviny bude dost.
Bělorusové sami říkávají, že brambory jsou jejich chléb. Podle statistik OSN jich konzumují bezkonkurenčně nejvíce na světě: 180 kilogramů na hlavu za rok. V průměru tak sní každý Bělorus na půl kilogramu brambor denně.
Brambory mají bezpochyby vliv na národní povahu, řekl polskému listu Gazeta Wyborcza filosof Valancin Akudovič. Stovky let jsou základním pokrmem. „To je důvod, proč jsme rozvážný, spolehlivý, pomalý a neobyčejně klidný národ," tvrdí filosof.
Foto: ČTK/AP a Profimedia