Premiéra. Ruští armádní výsadkáří seskočili u Severního pólu

Zahraničí
8. 4. 2014 18:25
Rusové opevňují pozice v Arktidě.
Rusové opevňují pozice v Arktidě.

Ruská armáda tlačí v Arktidě na pilu. Ruské vojsko dnes vůbec poprvé provedla výsadek svých bojovníků na ledovci v těsné blízkosti severního pólu. Skupina parašutistů nebyla podle jeho slov plně vyzbrojena, vojáci měli jen dýky a lovecké pušky pro ochranu před polárními dravci. Asi padesátku výsadkářů na pól vysadil armádní dopravní letoun Il-76.

Okázalá akce má potvrdit ruské ambice v polárních oblastech, které znásobují vyhlídky na lukrativní těžbu ropy a zemního plynu v severských vodách.

Ruští výsadkáři seskakují v Arktidě.V půli března prapor 350 ruských výsadkářů uskutečnil úspěšný výsadek z letounů IL-76 a přistál na ostrově Kotělnyj v Severním ledovém oceánu. Krátce poté následoval shoz zásob a vojenské techniky za pomoci speciálních řiditelných padáků. Šlo o první hromadný výsadek parašutistů a bojové techniky v Arktidě v ruských dějinách.

Parašutisté podle plánu cvičení neustále čelili palbě protivníka, přesto však během 40 minut dokázali ovládnout letiště i zlikvidovat mobilní skupiny nepřítele. Během necelé hodiny byli s to na dobytém letišti přijímat letouny s posilami a těžkou technikou

Ruští představitelé dali už několikrát najevo, že jsou odhodláni i silou prosadit ruské zájmy v Arktidě, zejména ruské nároky na přírodní zdroje. Ve sporech o ně učiní letos Rusko významné kroky k vojenské ochraně oblastí Arktidy. Jak už loni oznámil Vladimír Putin, ruská armáda rozmístí v Severním ledovém oceánu svou první jednotku.

Prezident dodal, že roku 2013 se začalo s obnovou sedmi letišť v Arktidě, která se hlavně z finančních důvodů po rozpadu Sovětského svazu zrušila a od té doby se nepoužívala. Letos se podle Putina uzavřou dohody na výstavbu dvou dalších arktických letišť.

V Arktidě se údajně nachází asi 13 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent zásob zemního plynu. Kvůli obtížným přírodním a tvrdým klimatickým podmínkám však není rentabilita dobývání těchto zdrojů ještě zdaleka zajištěna.

Po výsadku na ostrově Kotělnyj.Rusko do polárních krajů vysílá také své geografy, aby zmapovali hranice ruských teritoriálních vod. Předmětem ruského zájmu jsou i podmořské prostory a severské ledovce. Minulý víkend přímo na severním pólu delegace ruských popů vztyčila pravoslavný kříž.

Moskva v Arktidě hodlá obnovit vojenské základny zanedbané po rozpadu SSSR počátkem 90. let minulého století.

Moskva chce v příštím roce požádat OSN o změnu hranic v oblasti Arktidy tak, aby získala právo využívat tamní přírodní bohatství. Tyto zdroje jsou pro Rusko životně důležité, aby si dokázalo dlouhodobě udržet svůj hospodářský rozvoj.

Podle Ministerstva přírodních zdrojů a ekologie (Minprirody) Ruské federace byly zásoby fosilních surovin, kterými Rusko disponovalo roku 2012, dostatečné pro potřeby domácího hospodářství na následujících 30 let.

Loni na Novosibiřské ostrovy dorazila flotila deseti válečných lodí v čele s chloubou Severní flotily, raketovým křižníkem na jaderný pohon Petrem Velikým. Cestu jím razily tři ledoborce. Vojáci na místě, kde vládnou mrazy až minus 50 stupňů Celsia, vybudovali provizorní tábor.

Výroky Kremlu o vojenské přítomnosti v Arktidě slouží podle ruských expertů zajištění hospodářských zájmů a bezpečnosti firem, jež tam pracují a budou pracovat. Nebezpečí vojenského charakteru se zatím v Arktidě nevyskytují, míní vojenský pozorovatel Dmitrij Litovkin.

Autor: - pp -, ČTK Foto: ruské min. obrany

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ