Příměří na Donbasu mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, které je už několik týdnů v zásadě respektováno, usnadňuje práci dobrovolnické organizaci Černý tulipán, jež pátrá po ostatcích padlých ukrajinských vojáků. Od loňského srpna z fronty odvezla už více než 600 těl vojáků a po dalších stovkách pátrá.
Skupina se do začátku války na Donbasu zabývala hledáním a identifikací těl vojáků padlých ve světových válkách, s vypuknutím násilí na východní Ukrajině se ale rozhodla pomoci příbuzným obětí tohoto konfliktu. Důležitým momentem byla bitva o strategické město Ilovajsk, které loni v září po třech týdnech tvrdých bojů dostali pod kontrolu povstalci. V boji tehdy zahynuly na tři stovky vojáků.
Vyzvednutí těl z povstaleckých území by bez Černého tulipánu často ani nebylo možné. Od září, kdy je nové příměří mezi oběma znesvářenými stranami vesměs dodržováno, je práce členů organizace na frontové linii a na území samozvaných separatistických republik bezpečnější, neboť již nehrozí takové riziko, že se ocitnou uprostřed křížové palby. Dobrovolníci již mimo jiné mohli důkladně prohledat trosky doněckého letiště, které se do letošního ledna snažila ukrajinská armáda za každou cenu udržet.
Práce Černého tulipánu vyžaduje pečlivost. Někdy se podaří najít jen úlomek kosti, i tak je ale zabalen a odeslán do Dněpropetrovsku ke genetickému testování. Identifikace oběti tak ukončí čekání rodiny na zprávu o osudu svého pohřešovaného člena, zároveň ale znamená obávané potvrzení jeho smrti.
"Když máme neidentifikovaného muže, je to jedna věc. Když má jméno, příbuzné a vše ostatní, pak cítíte bolest té rodiny. Když takového člověka najdete, (rodina) ztratí poslední naději," uvádí Černý tulipán. Své jméno organizace převzala z přezdívky transportního letadla Antonov An-12, které během sovětské intervence v Afghánistánu převáželo padlé sovětské vojáky zpět do vlasti.
S plynoucím časem je práce Černého tulipánu čím dál složitější. Hroby, které narychlo a pod palbou vykopali kamarádi padlých a které byly často označeny jen křížem z větví, totiž zarůstají a mizí. Dobrovolníci také často ve svém pátrání spoléhají na svědectví místních a rebelů.
Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal už na 8000 životů. Ukrajina odhaduje, že z celkového počtu mrtvých jich zhruba 2100 připadá na ukrajinské vojáky. Mnozí ale počítají s tím, že konečný počet vojenských obětí bude mnohem vyšší. Dalších asi 300 vojáků armáda stále pohřešuje.