Kreml chce zničit obrovské množství potravin, které spadají pod sankční režim a jež byly zabaveny na státní hranici či v obchodech. Příslušné nařízení podepsal koncem července ruský prezident Vladimir Putin. Část politiků, experti, novináři a občané apelují na vládu, aby potraviny raději rozdělila těm, kdo je potřebují, případně část z nich poslala trpícím lidem v Donbasu.
Potraviny by měly být likvidovány počínaje čtvrtkem 6. srpna. Na několika místech se už akce rozjela. Týká se to produktů ze Spojených států, z Evropské unie a dalších zemí, jež v souvislosti s ukrajinskou krizí zavedly sankce proti Rusku.
Potraviny pro vlastní potřebu se do Ruské federace mohou nadále dovážet.
Zakázané zboží se nekonfiskuje jen na státní hranici, ale i v supermarketech a menších obchodech. Ke zničení by mělo dojít okamžitě po zabavení. Příslušná procedura má být vyfotografována nebo nafilmována za přítomnosti nejméně dvou očitých svědků.
Jak médiím sdělil zástupce ministerstva zemědělství, tuky, sýry, ovoce a zelenina se budou spalovat ve zvláštních pecích. Jak se bude likvidovat maso a masné výrobky, nechává Kreml zatím otevřené.
Někteří ruští experti v této souvislosti připomněli, že ničení potravin je v západních a vyspělých zemích světa naprosto běžnou praxí.
Současně to ovšem ukazuje na fakt, do jaké míry jsou kontroly zákazu importu některého druhu zboží bezzubé.
Odpor proti prezidentskému dekretu mezitím v Rusku sílí, opatření bylo přijato se smíšenými pocity až rozhořčením. Rusové obecně jsou v přístupu k potravinám dosti opatrní, šetrní a váží si práce, která za nimi stojí. Ničit poživatelné potraviny považují za něco těžko pochopitelného až odporného.
Za nynější krize už Rusové redukovali svůj jídelníček a většinou z něj vyloučili drahé věci.
Na webové platformě kampaně change.org se do středy večer podepsalo přes 200 tisíc lidí pod iniciativu, aby potraviny byly rozděleny mezi potřebné.
Proč by se mělo ničit jídlo, které se může rozdělit válečným veteránům, důchodcům, tělesně postiženým, velkým rodinám nebo obětem přírodních katastrof? Tak zní otázka na change.org, která byla zaslána Putinovi a vládě. Lidé by tak měli být odškodněni i za zvýšení cen, které embarga ze strany Západu a Ruska přinášejí.
Mluvčí vlády Dmitrij Peskov byl pod tlakem nucen reagovat. Jak už to ale v Kremlu bývá, hlas lidu tam příliš velkou váhu nemá. Peskov položil novinářům otázku, jakou hodnotu má petice, pakliže ti, kteří ji podepsali, nemohou být dostatečně identifikováni.
Hodně kritiků akce to ale udělalo. Veřejně a hlasitě. Mezi nimi Gennadij Zjuganov, předseda Komunistické strany RF, který označil ničení potravin za extrémní opatření. Navrhuje, aby se daly pravoslavné církvi, která je rozdělí dětským domovům a sirotčincům.
Potraviny by se hodily i našim přátelům v ukrajinském Doněcku a Luhansku, uvedl Zjuganov. Příslušnou iniciativu partaje Spravedlivé Rusko podporuje řada poslanců ruské Státní dumy, dolní parlamentní komory. Známý televizní moderátor Vladimír Solovjov, jinak přítel Kremlu, napsal na Twitter, že nechápe, že potraviny může ničit země, která prošla krutým hladem za druhé světové války a po revoluci roku 1917.
Obhájce spotřebitelů Ališer Sachidov apeloval na vládu v rozhlasové stanici Kommersant FM, aby si vzpomněla na 18 milionů lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. "To maso oni potřebují."
První oficiálně zlikvidovanou položkou je prý zásilka dánských rajčat, kterou vyvezou na skládku za Smolenskem. V Orenburgu bude likvidováno několik tun evropských sýrů, které údajně pronikly na ruský trh přes středoasijský Kazachstán.
Při kontrolách ruských skladů na likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor.
Podle informace listu Izvestija naopak ruským úřadům pouhá likvidace zakázaného zboží nestačí. Agentura Rospotrebnadzor údajně připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin.
Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 tisíc rublů (46 tisíc korun), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.
Řada komentátorů po celém světě označuje ničení potravin jako píárovou katastrofu pro Vladimíra Putina.