Ruský prezident Vladimir Putin je podle amerických úřadů zkorumpovaný a své skutečné jmění pečlivě skrývá. Uvedl to v pořadu britské stanice BBC vysoce postavený představitel amerického ministerstva financí. Kreml nařčení odmítl jako "čirý výmysl" a sám Putin vyzval k přísnějšímu trestání zkorumpovaných státních úředníků.
"Je to jen čirý výmysl a pomluva, která nemá nic společného se skutečností," řekl novinářům prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. "Zvykli jsme si na podobné výmysly žurnalistů, spojené s neschopností, honbou za senzacemi či předváděním se. Vše je to jen další příklad typického nezodpovědného žurnalismu (...)," dodal s tím, že vyjádření amerického ministerstva financí - bez předložení konkrétních důkazů - jen poskvrnilo tuto instituci.
"Nejsem s to uvést čísla, ale co mohu říci: (Putin) dostává od státu výplatu přibližně 110 tisíc dolarů ročně (asi 2,7 milionu korun), ale to není přesné. Dlouhé roky pracoval na tom, aby ukryl skutečný rozsah svého majetku," prohlásil v pořadu britské stanice BBC náměstek amerického ministra financí Adam Jacob Szubin a souhlasně odpověděl na přímou otázku, zda je Putin zkorumpovaný. Americké úřady o tom podle Szubina vědí už "mnoho, mnoho let".
"Viděli jsme, jak nechává zbohatnout své přátele a nejbližší spojence a jak vytlačuje na okraj ty, koho za přátele nepovažuje. Ať jde o energetické suroviny, či státní zakázky, pomáhá těm, kteří mu budou sloužit, a vylučuje ty, kteří nebudou. Pro mne je to obrázek korupce," dodal náměstek.
Pořad byl odvysílán v noci na úterý. Podle BBC to bylo poprvé, co se oficiální americký představitel tak otevřeně vyjádřil o Putinově zapojení do korupce.
Autor pořadu kromě Szubina, který má na starosti finanční rozvědku a boj s terorismem, hovořil i s lidmi, kteří svého času spolupracovali s Putinem či s ním měli něco do činění, než později museli z různých důvodů opustit Rusko, jako například podnikatel Sergej Kolesnikov, bankéř Sergej Pugačov, bývalý vyšetřovatel petrohradských zpronevěr Andrej Zykov či bývalý šéf sovětské obchodní flotily Dmitrij Skarga. Všichni se shodli, že Putin je boháč, k čemuž mu pomohly "příspěvky" od podnikatelů.
BBC v této souvislosti připomněla, že americká rozvědka CIA v roce 2007 odhadovala Putinův majetek na čtyřicet miliard dolarů (skoro bilion korun). K obdobné cifře dospěl i politolog Stanislav Belkovskij, podle kterého má Putin podíl z obchodu s ropou a vlastní luxusní nemovitosti doma i v cizině.
Sám Putin tato obvinění v roce 2008 na přímý dotaz odmítl jako "lež", vše je prý "vycucané z prstu".
Ruský prezident na poradě o boji proti korupci v úterý vybídl ke konfiskaci majetku úplatných úředníků, jichž bylo loni odsouzeno skoro devět tisícovek. Ale z majetku úplatkářů ve výši 15,5 miliard rublů (téměř pět miliard Kč) se podařilo vrátit státu jen 588 milionů rublů (necelých 190 milionů Kč), což je "příliš skromná částka".
Newsru.com připomněl, že sérii článků o Putinově majetku zveřejnil loni v létě The Times, připomínající i americké sankce proti oligarchům z řad Putinových "starých kamarádů". Ve Španělsku se zase odehrává soudní proces s téměř třemi desítkami podezřelých členů "ruské mafie", jejíž kmotři jsou prý "přáteli přátel" ruského prezidenta. A bankéř Pugačov loni v britském listu The Guardian tvrdil, že "vše, co je na území Ruska, považuje Vladimir Putin za své", ať jde o Gazprom, Rosněfť, či soukromé firmy. "Jakýkoli pokus spočítat jeho majetek se nepovede. Je nejbohatším člověkem na světě - dokud zůstane u moci," řekl Pugačov a odhadl, že Putin se bude snažit vládnout Rusku až do konce svého života. Sám se s ruským prezidentem rozešel, když Putin dal dohromady vlastní tým, ve kterém Pugačov pro sebe neviděl místo.