Putin vysvětloval Ukrajinu. Chápe Majdan, Krym prý nepřipojí

Zahraničí
4. 3. 2014 11:45
Putin rozumí Majdanu.
Putin rozumí Majdanu.

Očekávaná i překvapivá slova z úst ruského prezidenta. Vladimír Putin na mimořádné tiskové konferenci vysvětloval svůj postoj ke krizi kolem Ukrajiny. Vyjádřil v ní mimo jiné pochopení pro demonstranty na kyjevském Majdanu a prohlásil, že použití vojenské síly by mohla vyvolat jen nějaká krajní situace. Separatistické nálady prý ale Rusko vyvolávat nebude a o připojení Krymu nestojí. Z prezidentových slov ovšem vyplynulo, že si nechává všechny možnosti jednání otevřené.

Anketa:

Obáváte se, že by kvůli konfliktu mezi Moskvou a (zatím nelegitimní) vládou Kyjevě o Krym a východ Ukrajiny mohla propuknout mezi oběma zeměmi válka.

Podle šéfa Kremlu nebylo svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v souladu s ústavou. Pro Rusko je Janukovyč stále hlavou ukrajinského státu, i když ví, že už nemá žádnou politickou budoucnost. O pomoc ruské armády při zajištění bezpečnosti obyvatel Ukrajiny požádal legitimní ukrajinský prezident.

Nové vedení v Kyjevě nemá mandát rozhodovat o budoucnosti země. "Jedni podvodníci teď na Ukrajině nahradili podvodníky jiné," poznamenal Putin. Na Ukrajině došlo k puči, Moskva proto musela zasáhnout.

Prezident Janukovyč se podle něj v únoru po jednání s opozicí fakticky vzdal moci a ztratil šance na znovuzvolení. Kdyby zůstal ve své vlasti, prý by ho zabili. Opozice za těchto okolnosti podle Putina neměla důvod k ozbrojenému převzetí moci. "Popření ústavních postupů je v postsovětském prostoru kardinální chybou," zdůraznil šéf Kremlu.

Prezident zvlášť zdůraznil, že jeho země nechce bojovat s ukrajinským lidem, případné rozhodnutí o nasazení ruské armády bude směřovat jen k jeho ochraně.

Zesílení ruské vojenské přítomnosti na Krymu si podle něj vyžádala tamní nebezpečná situace. Na Krymském poloostrově prý neoperují ruští vojáci, ale "ozbrojené síly sebeobrany". Rusko si podle něj vyhrazuje právo využít všech prostředků k ochraně ruských obyvatel Krymu.

Moskva prý dosud jen posílila ochranu svých vojenských objektů na poloostrově vzhledem k opakujícím se hrozbám. "Stahovaly se tam teroristické bojůvky," řekl Putin. Dodal, že na stranu krymských proruských sil přešlo "bez jediného výstřelu" 22 tisíc ukrajinských vojáků a několik desítek protiraketových systémů S-300. Tyto informace, které se dnes objevily v krymských médiích, ukrajinská armáda popřela.

Neoznačení ozbrojenci na Krymu.Putin nicméně vychází z toho, že na východě Ukrajiny nebude nutné uskutečnit zásah, tak jako na krymském poloostrově. Rusko by na východě vojensky zakročilo jen v případě, že by to bylo nezbytné k ochraně zdraví a životů občanů. Obyvatelé Ukrajiny mají podle něj právo rozhodnout nejen o osudu své země, ale i svého regionu.

Putin chápe demonstranty na ústředním Kyjevském náměstí Majdan, kteří však, jak zdůraznil, nestojí jen o "škatulata hejbejte se" ve vedení země. Chtějí zásadní změny. Ne že jednoho mizeru vystřídá jiný.

Ruský prezident poukázal na to, že v některých částech se vyskytují zčásti ozbrojení neonacisté, nacionalisté a antisemité.

"Je to demokracie?" Tuto řečnickou otázku zopakoval Putin při svém setkání se zhruba dvěma desítkami žurnalistů několikrát, když hovořil o údajných ukrutnostech na Ukrajině. "Tato nezákonnost mi dělá starosti." Pokračoval tak v rétorice Kremlu z uplynulých dní, podle které jde na Krymu o ochranu rusky hovořícího obyvatelstva a boj s "teroristickými silami".

Ruský prezident se ohradil proti kritice, kterou jeho postup na ukrajinském Krymu vyvolal. Veškeré hrozby adresované Moskvě jsou podle něj škodlivé a kontraproduktivní.

"Číslo minus 1" žije... Janukovyč na tiskovce v Rostově na Donu.V této souvislosti komentoval i chystaný summit skupiny G8, který má hostit jihoruské Soči a který chce Západ bojkotovat. Jestliže "západní státníci přijet nechtějí, nemusejí", řekl Putin.

O místě pobytu svrženého ukrajinského prezidenta nejsou žádné informace. Některá ruská média dnes přinesla informaci, že Janukovyč v noci na dnešek v Rusku podlehl srdečnímu záchvatu. Poslanci ruské Státní dumy zprávu popřeli s tím, že jde o projev "informační války Západu".

Sám Putin dnes zprávy o Janukovyčově úmrtí popřel. Novinářům řekl, že se s Janukovyčem před dvěma dny setkal a byl "zdráv a při smyslech". Jednou prý svržený ukrajinský prezident sám půjde na pohřeb svých pomlouvačů.

A ještě pro přesnost několik Putinových výroků, jak je zachytil ITAR-TASS

"Janukovyč je legitimním prezidentem Ukrajiny, neuskutečnila se zákonná procedura jeho odvolání."

 

"Na Ukrajině se uskutečnil ústavní převrat a ozbrojené uzurpování moci."

 

"Jedni podvodníci na Ukrajině nahradili podvodníky jiné." 

 

"Janukovyč nevydal ani jeden nezákonný rozkaz, byť se prakticky vzdal moci.

 

"Vláda v Kyjevě nemá celonárodní mandát k rozhodování o budoucnosti Ukrajiny.

 

"Ukrajinský lid chtěl změny, nelze je však prosazovat nezákonnými, neústavními kroky."

 

"Všem ukrajinským občanům, ať žijí kdekoli, musejí být zajištěna stejná práva k rozhodování o budoucnosti Ukrajiny."

 

"Pokud ve východních oblastech Ukrajiny nastane chaos, Rusko si vyhrazuje právo využít všechny prostředky, které má k dispozici."

 

"Protiústavní kroky opozice rozkolísaly východ a jihovýchod Ukrajiny."

 

"Ozbrojené síly Ruské federace na Ukrajině lze nasadit jen v krajním případě na legitimním základě."

 

Autor: ČTK , - pp -Foto: archiv Kremlu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ