Putinova strana je podle Rusů i televize nejlepší
21.11.2007 11:03
Hutník u rozpálené vysoké pece zdvihne ochranný štít před obličejem, otře čelo a podívá se přímo do kamery. "Přežil jsem 90. léta, kdy mi všichni říkali, že naše práce není zapotřebí. Teď mám jistotu zaměstnání a tak volím Jednotné Rusko," oznámí z obrazovky televizním divákům.
Kampaň před parlamentními volbami 2. prosince v ruských televizích nabírá obrátky.
Kromě podobných televizních spotů mohou diváci sledovat i televizní debaty zástupců stran. A také zpravodajství, nepřiznanou, ale zřejmě nejdůležitější součást předvolebního boje.
"Televizní debaty sleduje od 10 do 30 procent diváků," řekl Valerij Fjodorov, ředitel sociologického střediska VCIOM. Nejčastěji se podle něj dívají lidé, kteří už se rozhodli jít volit a většinou už také vědí koho.
Putinova strana vítězí v televizních debatách - i když se jich neúčastní
Úsměv na sociologově tváři pak vyvolává fakt, že ačkoliv se politici nejsilnější ruské strany Jednotné Rusko rozhodli televizních diskusí neúčastnit, respondenti v průzkumech pravidelně odpovídají, že právě zástupce této strany byl v poslední debatě nejúspěšnější.
"Je v tom paradox. Tito voliči zřejmě debaty nechápou jako něco odděleného. Prostě předpokládají, že Jednotné Rusko je nejlepší a jeho zástupce tedy musí být nejlepší i v televizní debatě," myslí si Fjodorov.
Poté, co Jednotné Rusko, bezkonkurenční favorit voleb, oznámilo, že se debat nehodlá účastnit, byly diskuse přesunuty z večerních hlavních vysílacích časů do méně atraktivních.
Státní televizní stanice také v několika blocích vysílají předvolební reklamní spoty politických stran. "Zase nám v průzkumu vyšlo, že lidé nejlépe přijímají reklamu Jednotného Ruska," poznamenal ředitel VCIOM.
Putin a jeho televizní parta
Znamená to podle něj především, že televizní debaty ani spoty nemohou rozhodování ruských voličů nějakým zásadním způsobem ovlivnit. "Svůj názor už lidé mají. Tyto formy agitace mohou mít vliv jen na výsledek malých stran, které bojují o překonání hranice nutné pro vstup do Státní dumy," vysvětlil.
Jednotné Rusko do voleb vedené prezidentem Vladimirem Putinem by podle posledního průzkumu VCIOM volilo 56 procent lidí. Okolo hranice sedmi procent, jejíž překonání je podmínkou vstupu do parlamentu, se pohybuje Komunistická strana Ruské federace Gennadije Zjugovanova a Liberálně demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského.
Sociolog Fjodorov také připomněl, že v televizním zpravodajství dostávají Putin, Jednotné Rusko a různá prokremelská sdružení výrazně větší prostor, než představitelé jiných stran a hnutí. "Formálně se to nechápe jako předvolební kampaň, stejně jako nedávná přímá televizní diskuse prezidenta s občany. Ta se konala už poté, co Putin oznámil, že povede Jednotné Rusko do voleb. Sám si srovnejte, co se děje ve skutečnosti," poznamenal.
Podle sociologa ruská veřejnost velmi často politiku vnímá především jako to, co ukazují televizní zprávy. "Nikoho příliš nezajímají volební programy, koncepce, dlouhé proslovy. Politika, to jsou zprávy," míní Fjodorov.
Své o tom ví i opoziční Svaz pravicových sil (SPS). Jeden z jeho lídrů Boris Němcov v první televizní debatě na počátku listopadu ostře kritizoval politiku Jednotného Ruska i Putina osobně. Státní televize pak začaly vysílat sérii reportáži o údajně odpovědnosti tehdy ještě neexistující SPS za ekonomické potíže 90. let, o pochybném vedení předvolební kampaně strany i o tom, jak prý zrazuje své voliče.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.