Nechceme GMO
Rus dal tvrdou ránu americkému Monsantu a spol.
09.04.2014 07:00
Americká nadnárodní společnost Monsanto a další agrární koncerny, které se věnují geneticky modifikovaným organismům (GMO), respektive potravinám, a jež doufaly, že se s pomocí úplatků, tlaků a Světové obchodní organizace (WTO) proderou do ruského zemědělství, utrpěly trpkou porážku. Ruský premiér Dmitrij Medveděv jim nyní zavřel na ruské hranici závoru.
Zrušil tak původní liberalizační kroky v této oblasti, o nichž Moskva rozhodla teprve před několika měsíci. Podle ruských médií je to další signál, že se i Rusko distancuje od USA poté, co v Kyjevě došlo k "puči" podporovanému Spojenými státy a EU.
Zákaz dovozu geneticky modifikovaných organismů Medveděv oznámil v projevu k delegátům zemědělské konference ve Volgogradě. Šlo zřejmě i o symboliku - v letech 1925 až 1961 se toto město na jihu evropské části Ruské federace jmenovalo Stalingrad.
"Nezamýšlíme vyvíjet geneticky modifikované potraviny, nebo povolit jejich dovoz do naší země. Jsme spokojení s tím, že se můžeme zásobovat normálními potravinovými produkty. Jestli Američané jedí rádi výrobky genové techniky, ať to dělají."
Medveděv dále dodal: "My to nepotřebujeme, máme dost prostoru a možností na výrobu organických potravin. Máme vhodnou zemi a předpoklady produkovat normální organickou stravu."
Na témže kongresu ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov prohlásil, že také v budoucnu zůstane Rusko zůstane bez geneticky změněných produktů. Koncem letošního února vyzval ruský parlament vládu v Moskvě, aby dočasně zakázala všechny GMO v Rusku.
Zákaz registrace geneticky změněných organismů a obchodu s nimi podpořil zemědělský výbor Státní dumy. A sice do doby, dokud specialisté nevyvinou systém kontroly vlivu GMO na lidi a životní prostředí. Nyní to Medveděv vyhlásil za oficiální vládní politiku.
Ohledně GMO existovalo dosud v Rusku jakési bezvládí. Úředně platí na import GM odrůd zákaz, ale v praxi ho nikdo neprosazuje a s GMO se experimentuje.
Podle Arkadije Leonidoviče Zločevského, prezidenta Ruského obilného svazu (RZS; РЗС), se nyní v Rusku pěstuje geneticky modifikovaná sója a kukuřice na zhruba 400 tisících hektarů.
Greenpeace a další nevládní organizace proti GMO v Rusku už déle protestují. Na vývoji geneticky modifikovaných potravin pracuje ve federaci řada výzkumných pracovišť.
V poslední době se v ruských médiích objevovalo na téma GMO mnoho ostře kritických článků. Například podle Hlasu Ruska trpí na choroby spojené s GMO asi 18 milionů Američanů.
Řada ruských sdělovacích prostředků citovala různé světové experty, z nichž někteří hovoří v souvislosti s GMO nejen o ohrožení Země, ale dokonce o globální "ekocidě" a pravděpodobnosti kolapsu života na naší planetě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.