Zatímco reakce na smrt kubánského diktátora Fidela Castra byly na Západě různé, reakce ruských politiků a státní televize byla poněkud jednotnější. Ruský deník The Moscow Times připomíná, že kanadský premiér Justin Trudeau a lídr britských labouristů Jeremy Corbyn byli za smířlivý postoj vůči Castrovi kritizováni.
"Castrova role v dějinách lidstva byla obrovská," řekl během vysílání svého pořadu moderátor stanice Rossija 24 Dmitrij Kiseljov, který je považován za vůdčí osobu kremelské propagandy.
Kiseljov, který obvykle hanobí všechny revoluce s výjimkou těch, které jsou v zájmu Ruska, nazval Castrovo převzetí moci v roce 1959 "opravdovou revolucí", napsal list. Castro je podle Kiseljova pro mladé lidi kromě Rusů, kterým je politické rebelství zapovězeno, symbolem skutečného rebela.
Vysílání bylo plné nostalgie. Sovětská televize by se s diktátorem pravděpodobně loučila velmi podobně. Moderátor přehrál hudební klip z roku 1962 s názvem "Kubo, má lásko", který na počest Castrovy první návštěvy Sovětského svazu složil populární ruský zpěvák vlasteneckých písní Muslim Magomajev.
Kiseljov, který ve vysílání promítal fotografie Fidela Castra a sovětského vůdce Nikity Chruščova na Rudém náměstí, připomněl svým divákům, že to byl právě Castro, kdo vyznával heslo "vlast, nebo smrt". Castro prý ovlivnil i módu mnoha Rusů, kteří si nechávali narůst vousy po vzoru kubánských revolucionářů.
Diktátor byl podle Kiseljova ale především důležitým spojencem Sovětského svazu proti USA, protože byl ochoten namířit proti Američanům jaderné rakety. Navzdory tomu, že se ho americké tajné služby snažily zlikvidovat, byl u moci skoro 50 let, řekl moderátor.
Ani jednou během vysílání nepadla zmínka o Castrově represích. "Za to, že ukázal Spojeným státům prostředníček, bude diktátor v Moskvě vždy hrdinou," napsaly The Moscow Times.