Krym se stal "katalyzátorem tektonických změn ve vztazích mezi Východem a Západem" a v celém ruském světě. Napsal to v komentáři k víkendovému krymskému referendu ruský analytik Eduard Birov. Budoucí návrat Krymského poloostrova přivedl "do vytržení" i ty ruské občany, kteří se o Krym a politiku nikdy nezajímali, uvedl v analýze publikované krymskou agenturou Kryminform.
Anketa:
V neděli se na Krymu koná referendum o připojení k Rusku. Myslíte, že se nehledě na nynější povyk Západ nakonec smíří s tím, že Krymský poloostrov se stane součástí Ruské federace?
- Ne. 33%
- Ano. 33%
- Je mi to jedno. 33%
"Ti, kdo se ještě včera starali jen o své pohodlí a o kariéru, v sobě najednou objevili něco, co je důležitější, než vše ostatní. Rozumní lidé chránící Krym a diplomatická pomoc ruské státní moci probudily nebývalou hrdost na Rusko v srdcích těch, kde se ještě nedávno k našemu státu stavěli chladně," uvedl autor.
"Ti, kdo ještě včera měli na Facebooku texty (ruského disidenta Alexeje) Navalného a sledovali žabomyší války z Blatného náměstí, na to vše zapomněli a upřeli svou pozornost na geopolitickou konfrontaci Ruska a Západu," uvedl autor s odkazem na násilné protivládní demonstrace na moskevském Blatném náměstí z roku 2012. "Ti, kdo hovořili o rozpadu armády, zjistili, že jsou na ni nyní hrdi a s uspokojením sledují její nynější manévry."
"Ti, kdo proklínali Putina a jeho 'krvavý režim', v sobě našli sílu projevit nadšení nad pevností, s níž ruský vůdce ochránil ruskou většinu na jihovýchodě Ukrajiny a obvinil Západ z podpory extremistů. Putina, který se postavil proti podlé revoluci v Kyjevě a ochránil prosté Ukrajince, teď nečekaně milují jak liberální demokraté, tak tvrdí nacionalisté, jak věčně levicoví komunisté, tak černí monarchisté. Potřebovali kritické vyostření situace na Ukrajině, aby pochopili, co je pro jejich zemi podstatné," napsal Birov.
Mnozí Rusové podle autora museli přehodnotit názor na minulost, netýká se to ale všech. "Někdo se naopak staví na stranu kyjevské junty a viní Rusko z agrese. Ojedinělým případem nejsou třeba takoví ruští Židé, kteří podporují banderovce a antisemity, snaží se je nabarvit na růžovo a vydávat je za nadýchané liberály. Pravda prostě v době krize vychází najevo."
Krymská krize podle komentáře semknula rozdělenou ruskou společnost, což se "nepřímo projevilo i ve velkém zájmu o literaturu věnovanou moudrému vůdci Stalinovi. Lidé nejen vítají rozhodnutí státní moci, ale žádají ještě rozhodnější odvetná opatření na záchranu obyvatel Krymu a ruské většiny. Otevřeně řečeno, mnozí jsou připraveni i ke vstupu ruských vojsk na Krym a jihovýchod Ukrajiny."
Autor vítá renesanci "imperiálního myšlení v Rusku," které je podle něj jedním ze základních prvků sebeuvědomění Rusů. "Impérium v ruském chápání je vesmírné pojetí Ruska jako ohromné země, kde všechny ostatní euroasijské národy semknuté Ruskem nabývají ochrany a pokojně se rozvíjejí. Je to ochrana a záruka pořádku a té nejvyšší pozemské spravedlnosti. Krymští Rusové děkují Bohu a ruskému vůdci, že se ruské impérium vrací. Žít v impériu je údělem silných, na který spotřebitelská chátra nestačí," uvádí autor komentáře.