Téma TÝDNE
Rusko chřestí zbraněmi. Má se jich svět bát?
15.05.2016 06:25 Původní zpráva
Jako každý rok touto dobou ruská armáda na Rudém náměstí ukazovala svaly. Na jakých zbraních Rusko pracuje a má se jich svět bát?
Na první pohled se toho od časů studené války mnoho nezměnilo - generálové na tribunách mají stále stejné čepice se širokou střechou, přehlídky vypadají trochu jako křečovité divadlo s dobrovolně povinnou účastí a armáda působí impozantně hlavně díky mase pochodujících vojáků. Ruská armáda však disponuje moderními zbraněmi. Některé z nich stojí za pozornost.
Balistické střely Iskander
Platí to například pro balistické střely Iskander-M - podle Roberta Farleyho z odborného serveru National Interest jsou natolik kvalitní, že by jim nemusela odolat ani vylepšená protiraketová obrana NATO. Mají dolet 400 kilometrů, lze je vybavit bojovými hlavicemi různých typů o hmotnosti až 700 kilogramů a cíl zasáhnou s přesností na pět metrů. Jde tedy o velmi účinnou zbraň pro ničení letišť, logistických uzlů a další důležité infrastruktury. Navíc lze střely za letu přesměrovat a použít je tak i na pohyblivé cíle, například na letadlové lodě. "Kdyby je Rusové rozmístili například kolem Kaliningradu, mohou jimi zasáhnout řadu vojenských i politických cílů přímo na území NATO," píše Farley.
Bojové letouny Flanker
Bojové letouny řady Su, na Západě přezdívané Flanker, vyvíjí ruské letectvo už od osmdesátých let. Současnou generaci označují výrobci číslovkou 4,5 nebo 4++ a dávají tím najevo, že se tato letadla mohou směle postavit tomu nejmodernějšímu ze západní výzbroje, dokonce i "neviditelným" strojům s technologií Stealth. V současnosti existuje více verzí - Su-30 je univerzální bitevník, Su-33 slouží ke startům z letadlových lodí, Su-34 kombinuje vlastnosti stíhačky a bombardéru. Největší hrozbou je nicméně Su-35, přezdívaný Superflanker - má vynikající bojové vlastnosti a dlouhý dolet, je vybaven nejmodernějšími zbraňovými i zaměřovacími systémy - jenže ruské letectvo jich kvůli nedostatku financí má tak málo, že to stačí právě tak na demonstrativní průlet nad Rudým náměstím.
Ponorky nové generace
Za studené války patřily ruské ponorky s jadernými raketami na palubě k největším hrozbám pro svobodný svět - a to se v zásadě nezměnilo ani dnes, byť zkáza ponorky Kursk (2000) znamenala jednu z nejhorších vojenských katastrof v dějinách země po rozpadu SSSR. Už dosluhující generace Akula z 90. let, z níž v současnosti funguje devět strojů, budila strach - na ruské poměry jsou tyto ponorky téměř nevystopovatelné, do výbavy patří nejmodernější torpéda a díky dalekému dostřelu mohou likvidovat cíle na moři i na souši. A v současné době má třída Akula hned dvě nástupnické řady. První se jmenuje Borej, patří do ní obří ponorky s balistickými mezikontinentálními střelami Bulava, každá z ponorek je dále vybavena šesti torpédomety. Druhá řada má název Lada a vyznačuje se mimořádně tichým chodem, takže kromě ničení jiných ponorek a cílů na hladině může sloužit například k nepozorovaným výsadkům speciálních jednotek.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. KVĚTNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.