Prezidentské volby
Rusko kupilo kradené informace. Na zdiskreditování USA
22.06.2017 05:15
Rusko hromadilo ukradené informace a šířilo je ve Spojených státech s cílem podkopat legitimitu amerických prezidentských voleb, zaznělo před výbory pro tajné služby amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů. Současní i bývalí vládní činitelé představili "zlověstný portrét" ruských kybernetických útoků na Spojené státy.
Rusové podle vysoce postaveného činitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Billa Priestapa "používali falešné zprávy a propagandu" a používali také on-line sociální služby k jejich rozšíření mezi co nejvíce lidí. Priestap tvrdí, že Moskva se do záškodnické aktivity v období voleb pouštěla i v minulosti, ale internet "dovolil Rusku mnohem víc" než kdy předtím. V nesrovnatelně větším "měřítku a agresivitě" bylo v loňských volbách primárním cílem živit nespokojenost a podpořit republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který nakonec vyhrál. Priestap řekl, že věří, že se Rusové nadále budou snažit i pomocí kybernetických útoků situaci v USA ovlivňovat.
Také bývalý americký ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson před výborem pro tajné služby Sněmovny reprezentantů, který rovněž vyšetřuje ruskou roli v loňských prezidentských volbách v USA, hovořil o tom, že Moskva chtěla ovlivnit hlasování.
"V roce 2016 ruská vláda pod vedením samotného Vladimíra Putina organizovala kybernetické útoky na naši zemi s cílem ovlivnit naše volby - jednoduše a prostě," řekl Johnson. Podle něho však Rusové nebyli s to zasáhnout přímo do systému sčítání odevzdaných hlasů. Dodal, že sám nemůže posoudit, jaký mělo vliv na veřejné mínění a následné volby ukradení e-mailů šéfa kampaně demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, které podle amerických tajných služeb odcizili ruští hackeři a které publikoval server WikiLeaks.
Johnson tak vyjádřil podobný názor, jaký sdělil i loni krátce po volbách. "Nezjistili jsme nic, co bych charakterizoval jako významné," prohlásil v prosinci Johnson. "Tu a tam byly menší incidenty, které se dají očekávat, ale nic vážného," dodal.
V USA se vyšetřuje ruské vměšování do voleb na více úrovních. Kromě výborů Kongresu zkoumá záležitost po vlastní linii zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, kterého tímto úkolem pověřilo amerického ministerstvo spravedlnosti.
Trump a jeho vláda pohlížejí na vyšetřování s nelibostí. Prezident ho označil za hon na čarodějnice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.