Horní komora kazašského parlamentu, Senát, dnes po letech průtahů ratifikovala dohodu z roku 2004, která Rusku prodlužuje pronájem kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu do roku 2050. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Na počátku letošního března dohodu schválila dolní komora - Madžlis.
Na smlouvě o pronájmu se v lednu 2004 dohodli kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a jeho tehdejší ruský protějšek Vladimir Putin. Kvůli váznoucí ratifikaci Rusko před časem pohrozilo Kazachstánu pozastavením společných vesmírných projektů.
Bajkonur, který byl postaven v 50. letech minulého století, je hlavním odpalovacím zařízením pro poslední generaci ruských vesmírných raket. Po pádu Sovětského svazu si Moskva od Astany komplex pronajala. Podle odhadů tak Kazachstán získává ročně do státní pokladny 115 milionů dolarů (téměř 2,2 miliardy korun). Rusko dále každý rok vynakládá 50 milionů dolarů (asi 940 milionů korun) na údržbu.
Kosmodrom má 15 odpalovacích ramp pro pilotované i automatické lodě. Mohou odsud startovat různé generace raket, jako jsou například Sojuz, Proton, Cyklon nebo Buran.
ČTĚTE TAKÉ: Trosky ruských raket prý rolníkovi zabíjejí koně
Rusko s Kazachstánem v současné době také spolupracuje na výstavbě nového bajkonurského startovacího zařízení Bajterek, který má být určen pro nové nosiče Angara. Ty dokážou na nízkou oběžnou dráhu kolem Země vynést 26 tun nákladu.
Foto: Wikipedia