Ruští nacionalisté dnes pohrozili, že "vyléčí každého homosexuála", který se v sobotu zúčastní plánovaného pochodu gayů a lesbiček v Moskvě. Hrozí, že dojde ke konfrontaci v den, kdy bude v Moskvě vrcholit hudební soutěž Eurosong.
Moskevská radnice pochod stejně jako v minulých letech nepovolila, protože by to podle ní ohrozilo mravy hlavního města. Aktivisté z hnutí homosexuálních menšin jsou ale odhodláni Gay Parade navzdory zákazu uspořádat. Doufají, že média, která budou krýt konání finále pěvecké soutěže, budou věnovat pozornost také jejich problému.
"Zcela jistě je vyléčíme. Pomůžeme jim, by je mohli v nemocnici vyléčit lékaři. Jsou to všichni nemocní lidé," řekl pravicový aktivista Alexej Samsonov na adresu homosexuálů. "Úřady nemohou dopustit takovou hanbu. V Moskvě nemůže být žádný pochod," prohlásil také a dodal, že na protest proti němu vyjdou v sobotu do ulic.
Mnoho nacionalistů i extremistů ruské pravoslavné církve soudí, že homosexualita je peklo, které je nutné vymýtit, aby nezničilo Rusko. "Gay Parade je čin duchovního terorismu," řekl dokonce předseda svazu pravoslavné křesťanské mládeže Michail Nalimov.
"Smrt homosexuálům"
Homosexualita přestala být v Rusku trestným činem v roce 1993, ale stále není tolerována. Při nepovolené Gay Parade v roce 2007 nacionalisti křičeli "smrt homosexuálům", bili je a kopali do nich. Násilnostmi skončil pochod i v roce 2006.
Několik dní před pochodem gayů a lesbiček se dnes v Moskvě marně snažily v přítomnosti četných televizních kamer uzavřít manželství dvě ženy. Byl to první ženský pár, který se v Rusku pokusil uzavřít sňatek. Doposud se o vstup do manželství pokoušely jen mužské páry. Všem to bylo zamítnuto.
Úřednice moskevského magistrátu vysvětlila odmítnutí registrace tím, že ruské zákony uznávají manželství jen mezi mužem a ženou.
Snoubenky, třicetiletá pracovnice reklamy Irina Fedotová a dvaatřicetiletá módní návrhářka Irina Šipitková, hodlají v boji za svá práva pokračovat dále. Rozhodly se, že do manželství vstoupí v Kanadě. Rusko uznává sňatky uzavřené v jiné zemi, což jim podle nich umožní, aby svůj svazek legalizovaly posléze i ve vlasti.
"Jsme jako všichni ostatní a máme stejná práva jako heterosexuálové," zní jejich slova poté, co jim bylo předáno oficiální zamítnutí jejich žádosti o sňatek.
Podle oficiálních informací se k homosexualitě v Rusku hlásí pět až sedm procent mužů a dvě až tři procenta žen. Noční kluby gayů jsou ale jen v několika málo velkých městech, jako je Moskva a Petrohrad.
Foto: Reuters, Profimedia